Etkili bir SEO İçin 4 Püf Nokta

Etkili bir arama motoru optimizasyonu(SEO)kampanyasının tek bir ana hedefi vardır: web sitenizin kalitesini ve değerini Google’a iletmek.  Uygun SEO olmadan bir web sitesi, internet ortamında asla keşfedilmeyecektir, sadece bir kağıt ağırlığından biraz daha fazlası olarak kalacaktır.

Sayfa İçi SEO’nun 4 Temel Unsuru

Bir SEO stratejisi, belirli bir kampanyanın planlanan hedeflerine ulaşmak için en uygun olan sayfa içi optimizasyonun belirli yönlerini kullanılır. Ayrıntılar büyük ölçüde kampanyanın boyutuna, kapsamına ve müşterinin özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, sayfa içi SEO çeşitli şekillerde bölünebilir ve organize edilebilir. Ancak burada dört temel SEO unsuru vardır.

1. İçerik

Bir web sitesi için içerik oluşturmaya başlarken birkaç faktörün göz önüne alınması gerekir. Her şeyden önce, sürecinize rehberlik edecek bir kontrol listesi oluşturun. Her liste muhtemelen değişiklik gösterecektir, ancak anahtar kavramlara her zaman bilinçli bir şekilde yaklaşmalıdırlar:

• Kitleniz için doğru, bilgilendirici içerik ürertmeyi hedefleyin.

• Hedef kitlenizi ve onların isteklerini düşünün.

• Anahtar kelimeleri stratejik olarak entegre edin.

• Görsel öğeleri (video, resimler vb.) sorunsuz bir şekilde kopya haline getirin.

2. Anahtar kelimeler

 Anahtar kelimeler, arama motoru algoritmasının dikkatini çeker ve web sitenizin amacını iletir.

Bir kullanıcı tarafından yapılan her arama, alakalı sonuçlar gerektirir ve bir web sitesinin kopyasına entegre edilen anahtar kelimeler, algoritmaya tam olarak hangi bilgilerin dahil edildiğini söyler. Anahtar kelimeler kısa ve uzun kuyruk olarak iki kategoriye ayrılır. Kısa kuyrukta anahtar kelimelerin odak noktası daha geniştir, uzun kuyrukta ise giderek daha spesifik bir odağı vurgular.

3. HTML Öğeleri

In-page SEO’nun önemli bir kısmı, web sitesi için içerik hazırlarken belirli HTML kodlama seçeneklerinin entegre edilmesini içerir. Profesyonel SEO ajansları için, yaklaşımdaki bu ayarlamalar karmaşık değildir. Bu entegrasyon büyük faydalar sağlar.

• Sayfa Başlıkları: Basit görünse de bir web sitesinin sayfa başlıkları önem taşır. Başlıklar, arama optimizasyonundaki rolünün yanında ziyaretçilerin sitede ne bulmayı bekleyebileceklerini anlatır.

• Headers: Sayfa başlıkları gibi, header’lar da SEO için çok önemlidir. İçeriği okuyucu dostu bir biçimde düzenleyerek daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunarlar.

• Meta Açıklamaları: Sonuçlar bir sorgunun SERP’sine yerleştirildiğinde, bireysel girişlerin kısa sayfa açıklamaları olacaktır. Meta açıklamaları veya snippet olarak adlandırılan bu metin parçaları, her başlığın altında görünür ve ziyaretçinin gördüğü en önemli öğelerden biridir.

4. Site Performansı

Web sitesi tüm cihazlarda iyi performans göstermiyorsa, kaliteli içerikten değere dayalı bağlantılara kadar bir web sitesini optimize etmeye yönelik hiçbir çaba, zaman ve kaynak ayırmaya değmez.

Site performansı, arama motoru algoritmasının değerlendirme sürecinde çok önemli bir unsurdur. Bir web sitesinin hızı yavaş ve efektif değilse, bu da kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur. Günümüzün internet kullanıcıları, teknolojinin ne kadar gelişmiş olduğunun tamamen farkındalardır ve bu potansiyeli ortaya koyan bir sayfa deneyimi beklemektedirler. Araştırmalara göre kullanıcıların sabrı pek yoktur; bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürecek  olursa, çoğu kullanıcı siteyi tamamen terk eder.