YouTube, Shorts’ta Uygulama İçi Alışverişi Test Etmeye Başladı

YouTube, Shorts’ta Uygulama İçi Alışverişi Test Etmeye Başladı

Video paylaşım platformu, genişletilmiş alışveriş özellikleri ve satış ortaklığı ile deneyler yapıyor.

İlk olarak Financial Times tarafından bildirilen bir habere göre YouTube, kısa biçimli video platformuna yeni alışveriş özellikleri ekliyor. Sosyal medya rakipleri TikTok ve Instagram’a benzer bir model benimseyen Shorts, kullanıcıların akışları arasında gezinirken satın alma yapmalarına olanak tanıyacak.

Gelecek yıl ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya ve Hindistan’daki kullanıcılar için kullanıma sunulması beklenen program başlatıldıktan sonra içerik oluşturucular reklam gelirlerinden %45 pay alacak. YouTube, programı gelecekte diğer ülkelere yaymayı planladığını söyledi.

Bu, 2021’de başlayan alışverişe uygun reklamların ve canlı alışverişin 2020’de kullanıma sunulmasının ardından, video paylaşım platformunun bir e-ticaret hedefi haline gelmesine yönelik son hamledir.

Affiliate Pazarlama Programı da Çalışmalarda

Yeni alışveriş özelliklerine ek olarak YouTube, belirli içerik oluşturuculara ürün tanıtımıyla elde edilen satışlardan komisyon ödemek için bir bağlı kuruluş pazarlama programı uygulamayı planlıyor.

YouTube’un Alışveriş Genel Müdürü Michael Martin, Financial Times’a “Daha geleneksel bir reklamcılık modeli veya ücretli yerleştirme modeline kıyasla, daha çok bir ciro modeli” dedi. “Amacımız, pazardaki içerik oluşturucular için en iyi para kazanma fırsatlarına odaklanmak.”

Bu programın 2023’te daha fazla içerik oluşturucuya sunulması beklense de, hâlâ erken test aşamasındadır.

Yeni Gelir Kaynakları Arayan Sosyal Medya Platformları

iPhone kullanıcılarının izlemeyi devre dışı bırakmasına olanak tanıyan iOS 14.5’in piyasaya sürülmesinden sonra azalan reklam harcamalarının ardından ve yaklaşan ekonomik gerileme korkusuyla, birçok sosyal medya sitesi hem kendileri için içerikten para kazanmanın yeni yollarını arıyor.

Büyük ölçüde keşfedilmemiş bir bölge olarak, isabetler ve ıskalamalar oldu. Örneğin Facebook, YouTube Shorts ve TikTok ile doğrudan rekabet eden kısa video hizmeti Reels’e daha fazla önem vermek için bu yılın başlarında canlı alışveriş hizmetini sonlandırdı. Facebook Live’ı sürdürdü, ancak e-ticaret tüccarlarının ürünleri etiketleme veya ürün oynatma listeleri oluşturma yeteneğini ortadan kaldırdı.

Geçen hafta TikTok, uygulama içi alışveriş özelliğini ABD’de kullanıma sundu. Halihazırda İngiltere ve Endonezya’da bulunan bu işlevsellik, kullanıcıların platformdan ayrılmadan alışveriş yapmalarına olanak tanıyor.

TikTok ayrıca, dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısından yararlanmaya çalışırken Amerika Birleşik Devletleri içinde yerine getirme merkezleri inşa ediyor.