Sosyal Medya’da Bir Kariyere Nasıl Başlanır? 

Sosyal medyada kariyer mi arıyorsunuz? Bu kariyer yolundaki fırsatlar sizleri şaşırtabilir. 

2000’lerin ortalarında Facebook’u kullanmaya başladığımızdan beri sosyal medya ortamı fazlasıyla değişti. 

Günümüzde şirketler müşterileriyle bağlantı kurmak ve markaları etrafında bir topluluk oluşturmak için çoğunlukla sosyal medya platformlarına güveniyorlar 

Sonuç olarak, yeni fırsatlar ortaya çıktıkça ve kariyer yolları geliştikçe fazla insan sosyal medya pazarlamasına giriyor. 

Sosyal medyaya nereden başlayacağınızı bilmek biraz zor olabilir.  

Sosyal medyada kariyer yoluma başlamak için hangi adımları atmalıyım? Deneyimli veya deneyimsiz bir eleman olarak profesyonel bir sosyal medya pazarlamacısı olmak mümkün mü? 

Bu soruları ve daha fazlasını bu sosyal medya kariyer makalesinde cevaplayacağız. 

Nasıl Başlanır? 

Çoğu kariyerde olduğu gibi, ne yaptığınızı bildikten sonra işler daha basit hale gelir. 

İlk adım, hangi platformlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinize karar vermek ve devamında araştırıp kullanmaktır. Facebook veya Twitter gibi belirli platformlarda bir profiliniz varsa az çok bir bilgi birikiminiz vardır. 

Temel bilgileri öğrendikten sonra LinkedIn, Pinterest, TikTok ve Instagram gibi diğer platformlar hakkında da kendinizi geliştirmeyi düşünmelisiniz. 

Sosyal medya pazarlamasına başlamanın en iyi yolu , hedef kitlenizi profillerinize göre oluşturmaktır. Deneme yanılma için en iyi yer orasıdır ve bu kariyerinizde gerçekten hangi platformlarda çalışmak istediğinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır. 

Farklı platformları anladıktan sonra, sosyal medya becerilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. 

Temel Beceriler 

İşletmeler, tüketici psikolojisi hakkında fikir edinmek ve kamuoyunu ölçmek için sosyal ağlarına güvenirler. 

Bu durum işletmelerin trendleri veya yapılması planlanan değişiklikleri önceden belirlemelerini sağladı. Peki bu trendleri belirlemek veya ilgi çekici sosyal medya gönderileri oluşturmak için hangi becerilere ihtiyacınız var? 

1. Copywriting(Metin Yazarlığı) 

Şimdi telif hakkı veya fikri mülkiyet haklarından bahsetmiyoruz. Bir markayı, ürünü veya hizmeti pazarlamak için ikna edici bir metin oluşturmaktan bahsediyoruz. 

Yazma geçmişiniz olmasa bile, etkili bir metin yazarı olmak için becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Reklamlara ve sosyal medya paylaşımlarına dikkat edin. 

Peki kimler bunu düzgünce anlıyor ve hangi markalar hedefi kaçırıyorlar? Hedefi kaçıran bir marka metnini düzenleyerek metin yazarlığı pratiği yapmaya başlayabilirsiniz. 

2. Araştırma ve Analiz 

İster bir markanın pazar ortamını anlamak için ve o markanın rakiplerini araştırıyor olun, ister gönderi yayınlamak için doğru zamanı arıyor olun, iyi bir araştırmacı olmak size zaman kazandıracak ve sosyal medya pazarlamasında size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 

Ayrıca farklı markalar için temel performans göstergelerini(KPI) yorumlayabilmeniz gerekir. Bu genellikle platformun öngörülerine veya sosyal medya performansını analiz etmek için kullanılan diğer programlara dayanır. 

Sosyal medya platformlarının ve programlarının sağladığı verileri anlamak ve kullanmak bu kariyer yolunda sahip olunması gereken gerekli becerilerdir. İnternette işler hızla değişiyor ve bu sosyal medya için de farklı değildir, bu sebeple harika bir araştırmacı ve analist olmak fazlasıyla önemlidir. 

3. Markanın Kişiliğini ve Tonunu Anlamak 

Freelancer bir sosyal medya yöneticisiyseniz veya pazarlama ajansıyla çalışıyorsanız, bir markanın kılavuzunu anlayabilmeniz gerekir. 

Bu kılavuzlar genellikle marka tonunu, renkleri, yazı tiplerini ve hedef pazarın kişiliğini içerir. 

Şaşırtıcı bir şekilde bazı markalar buna sahip değildir ve bu yüzden bir şirket için bir marka rehberi oluşturmaya yardımcı olmanız gerekir. 

Bir marka kılavuzunu anlamak ve kullanmak, müşterilere hitap ederken ve markalar için sosyal medya kopyası oluştururken doğru üslubu ve kişiliği korumanıza yardımcı olacaktır. 

4. Creative Development 

Bir markanın gönderileri için video ve grafik üretirken marka kimliğini içeren yaratıcı bir bakış açısı geliştirmeniz gerekir. Ayrıca, markanın renkleri ve yazı tiplerinde kalmak, gönderiler arasında bir bütünlük oluşturmaya yardımcı olacaktır. 

Artık sosyal medya gönderileri oluşturmak için uzman bir grafik tasarımcı olmanız şart değildir. Profesyonel ve özgün sosyal medya gönderileri oluşturmanıza yardımcı olabilecek Canva ve Adobe Express gibi çok sayıda ücretsiz platform vardır. 

5. Müşteri Hizmetleri 

Sosyal medya yöneticisi yolunu izlerseniz, muhtemelen bir markanın sosyal medya hesapları için yorumları ve doğrudan mesajlarıyla da ilgileniyor olacaksınız. 

Müşteri hizmetleri genellikle bu kariyer alanında da ihtiyaç duyacağınız eleştirel düşünme tarzını ve problem çözmeyi gerektirir. 

Ek olarak, kibar olmak, hızlı ve detaylı bir şekilde yanıt vermek ve sorularınızı kendiniz yanıtlayamadığınız durumlarda kime yönelteceğinizi bilmek önemlidir. 

Önerilen Eğitim 

Kendinizi sosyal medya pazarlaması konusunda eğitmenin sosyal medya yönetimi alanında okumaktan tutun, stajyerlik yaparak veya online kurslardan ve sayısız ücretsiz online kaynaktan faydalanarak herhangi bir eğitim almanın sayısız yolu vardır. 

Bu alanda tamamen yeniyseniz ve sosyal medya yönetimi hakkında bilgi edinme konusunda ciddiyseniz, pazarlama veya sosyal medya yönetimi alanında lisans eğitimi alın. Bu programlardaki kurslar, iş dünyasını anlamak ve sizi ihtiyacınız olan becerilerle hazırlamak ve alanda pratik yapıp mükemmelleşmek için bir temel oluşturabilir. 

Kariyer alanınızda sadece bunu yapmak istemeyip, sadece alandaki bilginizi genişletmek istiyorsanız sosyal medya yönetimi veya başka bir beceri için bir seminer veya kursa gidebilirsiniz. 

Örneğin, metin yazarlığında daha iyi olmak istediğinizi varsayalım. Comprehensive Copywriting Academy (CCA) veya Copy Posse’u deneyebilirsiniz. 

CCA kursundan metin yazarlığı ve markaların işlerini halletme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Genellikle bunun gibi online kurslar, özel Discord grupları gibi çevrimiçi topluluklara katılmanızı da sağlar. Bu gruplar, kurs çalışmaları hakkında geri bildirimde bulunmanıza, soruları yanıtlamanıza ve hatta bir işe girmenize bile yardımcı olabilir. 

Sosyal medya trendlerinden haberdar olmanıza ve belirli beceriler ve stratejiler hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek birçok mükemmel ve ücretsiz çevrimiçi makale, araç ve e-kitap bulunmaktadır. Mutlaka onlara da göz atın. 

Takip Edilecek Sosyal ve Kariyer Yolunda Mevcut Roller 

Günümüzde sosyal medya reklam, müşteri hizmetleri ve marka yönetiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal medya pazarlamacıları, işletmelerin ölçeklenmesine ve büyümesine yardımcı olmada önemli rol oynamaktadır. 

Sosyal medya yöneticisinden sosyal medya stratejistine kadar çeşitli kariyer yolları mevcuttur. Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç kariyer yolu hakkında konuşalım: 

Sosyal Medya Stratejisti 

Bir sosyal medya stratejisti, her bir çevrimiçi sosyal medya platformu için marka stratejisinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. 

Sosyal medya stratejisinin yolunda kalmasını sağlamak için KPI’ları belirlemeye ve izlemeye yardımcı olurlar. Bu, gönderilerdeki gelen takipçileri, beğenileri, paylaşımları, bahsetmeleri ve yorumları takip edip işlemeyi içerebilir. 

Bu rol tutarlı ve doğru bir marka portalı oluşturmak için muhtemelen marka içindeki diğer ekiplerle birlikte çalışacaktır. Arama motoru optimizasyonunu (SEO) ve bunu sosyal medya stratejisine nasıl dahil edeceklerini bilmeleri beklenir. 

Sosyal Medya Yöneticisi 

Bir sosyal medya yöneticisinin Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve TikTok gibi çeşitli sosyal ağlar için nasıl içerik oluşturacağını bilmelidir, ayrıca her platformu nasıl optimize edeceğini anlamalı ve performansı ölçmek için analitik araçları kullanmalıdır. 

Bir sosyal medya yöneticisi hem internal hem de external kitlelerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi her platformda yorumlara ve doğrudan mesajlara yanıt vermek için müşteri hizmetleri becerilerine de sahip olmaları gerekmekte. 

Influencer’lık 

Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamaları kullanarak içerik oluşturan kişilere influencer denir. Birçok şirket markalarını veya ürünlerini resim, tweet, gönderi, video, blog ve daha fazlası şeklinde tanıtmaları için onları işe alırlar. 

Ayrıca hedeflenen kitlelere ulaşmak istedikleri için genellikle kendi adlarına içerik yayınlamaları amacıyla influencer’lara ödeme yaparlar. 

Influencer’lık kazançlı ve harika bir kariyer yolu olabilir. Serbest çalışan bir sosyal medya yöneticisi olmak gibi, influencer da olmak size kariyer yolunuzu oluşturma ve yalnızca kendi değerlerinize uyan markalarla çalışma şansı verir. 

Sosyal Medya Danışmanı 

Bir marka, mevcut stratejisini veya sosyal medya profillerini değerlendirecek birine ihtiyaç duyarsa bir sosyal medya danışmanı tutabilir. 

Bazen yeni bir bakış açısı ve tarafsız bir bakış açısı elde etmek, bir markanın sosyal medyadaki varlığını ileriye taşımaya yardımcı olabilir. Ayrıca markaların hedef belirlemelerine ve platformları için SEO’larını değerlendirmelerine de yardımcı olabilirler. 

Sonuç 

Sosyal medya arkadaşlarımız, ailemiz ve takipçilerimizle nasıl etkileşim kurduğumuzdan markaların ürün ve hizmetlerini nasıl pazarladıklarına kadar dünyamızı köklü bir biçimde değiştirdi. 

Sosyal medyadaki kariyer fırsatları her geçen gün genişlemektedir.  Bu makalede belirtilenleri uygularsanız ve sosyal medya trendlerini takip ettiğiniz taktirde hayalini kurduğunuz kariyer yolunda ilerleyebilirsiniz.