Rakibinizin SEO Stratejisine Odaklanmak Riskli Midir? 

Bu makale sayesinde rakibinizin hatalarını izleyerek öğrenin ve zamanınızı daha iyi bir web sitesi oluşturmak için kullanın. 

Size “Kendi yolunuzu çizmek yerine, rakiplerinizin yaptıklarına odaklanmanın riski nedir?” diye sorsam cevabınız ne olurdu? 

Benim cevabım da eğer tüm rakipler birbirine bakıyorsa, ayırt edici hiçbir unsurun olmadığı yönündedir. 

Bir şirket rakiplerinin ve sektör liderlerinin yaptıklarına odaklanıyorsa, iyi bir kullanıcı deneyimi ve arama motoru sorguları için daha iyi çözümler yaratmıyor demektir. 

Herkesin stratejisi aynıysa yalnızca bir kazanan olabilir. 

Bu, SEO’daki birinci konumu içerir, ancak aynı zamanda hunideki en iyi kuruluşun özgün olmasına bağlı olarak kimi tanıttığını, hangi şirketin daha iyi bir UX’e sahip olduğundan dolayı SMS ve e-posta abonesi aldığını vs. içerir. 

Sorumuzla ilgili ayrıntılara girmeden önce, rakiplerinizle ilgili dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır. 

Daima Liderin Ne Yaptığını ve Onları Taklit Edenleri İzleyin 

Liderin ne yaptığını ve lideri kimin takip ettiğini farkettiğiniz zaman , trendleri ve döngülerin popüler olup sonrasında popülerliğini nasıl kaybettiğini görebilirsiniz. 

Bu size neyin işe yarayıp yaramadığına dair bir fikir verir. 

Bir şeyi denemenin sizin için mantıklı olup olmadığını anladığınızda, başkalarının hatalarını izleyerek öğrenmek için zamanınız olmuş olup, bu süreyi daha iyi bir genel web sitesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. 

Rakiplerin Test Ettikleri ve Değiştirdikleri Sayfaların SEO Açısından Önemli Olduğundan Emin Olun 

SEO uzmanları,  SEO için önemli olmayan müşterilerin sitelerindeki bazı sayfaları işaretlerler. 

O sayfalar için SEO trafiğinin önemli olmadığını bildiğimizden, bunları diğer kanallar için test edilir. Rakiplerin de bu sayfalara bakar ve aynı değişiklikleri yaparlar. 

Değişiklikler yapıldığında rakipler kendi ayaklarına kurşun sıkmış olurlar ve biz kendimizi daha da ileriye taşımış oluruz. 

Bir örnek verecek olursak, büyük miktarda markalı arama trafiğine sahip bir şirketi düşünün. 

Markalı arama ana sayfaya giden ana trafik sürücüsüyse ve sayfada birkaç koleksiyon veya kategori varsa, o sayfadaki SEO muhtemelen önemli değildir diyebiliriz. 

Bunlar, UX’i ve ortalama sipariş değerini (AOV) test edeceğimiz yerlerdir. Markalı trafik onu bulacağından dolayı zaten testlerimiz bizi SEO’da ne olacağı konusunda endişelendirmeyecek. 

Rakiplerimiz normalde bunu düşünmez ve kendilerine zarar verirler. Bazen bunu onların önüne geçmek için kasten yapılabilir. 

Öte yandan, eğer herkes lidere (ve birbirinize) bakıyorsa ve siz farklı bir şey yapıyorsanız, eğrinin önüne geçmek için açık olabilirsiniz. 

Bu şirketlerdeki SEO dışı profesyoneller “Ama bunu yapıyorlar, bunun bir nedeni olmalı” diyor ve aynı şeyi yapıyor olabilirler. 

Bu size kendi işinizi yapmanız ve radarlarından uzak durmanız için net bir yol sağlar. 

Durumunuz buysa, bunu kendi avantajınıza kullanın. 

Sayfanın tam olarak ne hakkında olduğunu söyleyen net mesajlarla yıldırım hızında bir site oluşturun. 

Şimdi, destekleyici belgeler, kolay ödeme, güven oluşturucular, ilgili içerik ve diğer sitelerde eksik olan özellikleri ekleyin. 

Özellikler, ürün ve uyumluluk bilgileri için kullanımları paylaşan lifestyle çekimleri, referanslar, SSS’ler, teknik özellikler ve hatta ekstra kopya blokları olabilir. 

Herkes birbirine odaklanırken, bu fırsatı onların kaçırdıklarını yapmak ve kazanmaya odaklanmak için kullanabilirsiniz. 

Bu durum ayrıca size ilgili aramaları, varlıkları ve tamamlayıcı konuları arama şansı verir. 

Bunlara sahip olduğunuzda, YouTube için ilgili videolar oluşturun ve rakiplerinizin hepsi aynı şeyi yaparken içeriğinize dikkat çekecek etkileyiciler ve içerik oluşturucular bulup bulamayacağınıza bakın. 

Farklı bir şey yapmak bulunduğu ortamda benzersiz olduğu için daha çekici hale gelir. 

Kendi yolunuza odaklanarak, kendinizi başarıya hazırlarsınız. 

Ve diğer herkesin ne yaptığına dikkat ederek hatalarından ders çıkarabilirsiniz, özellikle de işleri batırıp kendilerini yaktıklarında. 

Yaptıklarında, onların yerine atlayın ve işi devralın. 

Ve sadece SEO hakkında düşünmeyin – ona tüm pazarlama açısından bakın.