Pazarlama Niteliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey  

Pazarlama niteliği, çeşitli pazarlama kanallarında hedeflere veya belirli sonuçlara katkıda bulunan kullanıcı eylemlerinin tanımlanmasını içerir.  

Pazarlama ve satış liderleri, kaynaklarını nereye tahsis edeceklerine ve ekiplerini nasıl istihdam edeceklerini artık her zamankinden daha fazla önemsiyorlar.  

Nitelik modellemesi, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair net bir rehberlik sağlamak için en iyi araçlardan biridir.  

Pazarlama Niteliği Nedir?  

Pazarlama niteliği, çeşitli pazarlama ve satış temas noktalarının potansiyel müşterileri nasıl etkilediğini anlama yaklaşımıdır.  

İşinizde nitelendirmeyi uygulayarak, aşağıdaki maddeler hakkında daha iyi fikirlere sahip olacaksınız:  

Satış döngüsünün farklı aşamalarında hangi kanalların en etkili olduğu  

Pazarlama veya satış arttırma çabalarınızda hangi içerik türlerinin az çok etkili olduğu  

Hangi kampanyalar en fazla geliri ve yatırım getirisini (ROI) sağladı?  

Potansiyel müşterilerin müşteri olmadan önce etkileşime girdiği en yaygın çevrimiçi veya çevrimdışı olaylar dizisi.  

Pazarlamada Nitelendirme Neden Önemlidir?  

Nitelendirme verilerini analiz etmek, hangi pazarlama, satış ve müşteri başarısı çabalarının gelir oluşturmaya en etkili ve verimli şekilde katkıda bulunduğunu anlamanızı sağlar .  

Nitelendirme modellemesi, büyüme ve gelişme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olurken aynı zamanda bütçe konusunda da sizlere yardımcı olur.  

Doğru nitelendirme modelleriyle pazarlamacılar kampanyaları hakkında daha bilinçli kararlar alabilirler, bu da yatırım getirisini artırmalarına ve etkisiz stratejilerde boşa harcanan bütçeleri azaltmalarına olanak tanır.  

Pazarlama Nitelemesinin Zorlukları Nelerdir?  

Tüm kararlarınıza rehberlik eden mükemmel bir nitelendirme modeli geliştirmek, çoğu pazarlamacı için gerçek dışı bir hayaldir.  

İşte kesin olmayan veri modelleriyle veya projenin tamamen terk edilmesiyle sonuçlanan beş zorluk:  

Kanallar Arası Yönetim  

Bu birden çok web sitesinde, kanalda ve ekipte web varlıklarına sahip olan kurumsal pazarlamacılar için yaygın bir sorundur.  

Uygun analitik etiketleme ve sistem ayarları yapılandırması olmadan, bir ziyaretçi bir kampanya mikro sitesinden ana etki alanına geçerken web etkinlikleriniz doğru bir şekilde izlenemeyebilir.  

Ya da potansiyel müşteri, yol tarifi almak için web sitenizden çıkıp işlem yapmak üzere fiziksel vitrininize giderken izlenemeyebilir.  

Küçük Örnek Büyüklüklerine Dayanarak Karar Verme  

Daha küçük trafiğe sahip web siteleri için nitelendirme verilerini kullanan pazarlamacılar, gelecekteki kampanyalar için doğru korelasyonlar çizmek için istatistiksel olarak anlamlı veri kümelerine sahip olmayabilir.  

Bu hatalı varsayımlara ve önceki başarının tekrarlanamamasına neden olur.  

İzleme Uyumluluğu Eksikliği  

Nitelendirme modelleriniz çevrimdışı etkinliklere dayanıyorsa, verilerin manuel olarak içe aktarılmasını veya satış etkinliklerinin uygun şekilde günlüğe kaydedilmesi gerekebilir. 

Yüzlerce CRM uygulamasını denetleme deneyimlerimize göre, günlüğe kaydetme faaliyetlerinde (aramalar, toplantılar veya e-postalar gibi) her zaman ortaya bir uyumsuzluk çıkabilir. Bu, çarpık nitelendirme modellerine yol açar.  

 Her analiz platformunda, kampanyalarınızı optimize etmek için kullanabileceğiniz beş veya daha fazla nitelendirme modeli bulunur.  

Her modelin artılarını ve eksilerini net bir şekilde anlamadan nitelendirme raporlamasını oluşturan kişi, bunları kurumsal hedeflerinizle uyumlu olacak şekilde yapılandırmıyor olabilir.  

Veri Gizliliği  

GDPR , CCPA ve diğer gizlilik yasaları yürürlüğe girdiğinden beri analitik verileri her yıl daha da bulanıklaşmaya devam ediyor.  

Web ziyaretçilerinin hareketlerini izleyip bunlara güvenen kuruluşlar için, her temas noktası için izleme alınamaması nedeniyle nitelendirme modellemeleri zarar görür.  

Pazarlama Nitelendirmesini Nasıl Ölçersiniz?  

Nitelendirilmenin ölçülmesi tamamen olması gereken yerde kredi vermekle ilgilidir. Dijital veya çevrimdışı temas noktasına kredi atamak için düzinelerce nitelendirme araçları mevcuttur.  

Nitelendirme ölçümü, iş hedeflerinize uygun veri modelini seçmekle başlar.  

Belirli nitelendirme modelleri, müşteri yolculuğunun daha erken aşamalarındaki etkileşimleri desteklerken , diğerleri en fazla krediyi bir işleme yakın etkileşimlere verir.  

Bir potansiyel müşteri, ücretli bir arama reklamı aracılığıyla web sitesine gelir ve blogu okur.  

İki gün sonra siteye geri döner ve birkaç ürün sayfasına bakar.  

Üç gün sonra, Google’dan organik bir liste aracılığıyla geri döner ve ardından bir indirim kuponu için kaydolarak sitede dönüşüm gerçekleştirir.   

İlk temasta nitelendirme modeliyle, ücretli arama ağı reklamı, bu dönüşüm için kredinin %100’ünü alır.  

Gördüğünüz gibi, “doğru” modeli seçmek tartışmalı bir konu olabilir, çünkü her model müşteri olma yolundaki belirli bir etkileşime veya yerleşime belirli bir kredi yüzdesi verir.  

İşletmeniz ücretli arama, SEO, çevrimdışı ve diğer kanallara dayanıyorsa, o zaman bu kanallardan birinde çalışan kişilerden biri süper kahraman gibi görünürken, diğer pazarlamacılar üzerine düşeni yapmıyormuş gibi görünecektir.  

Bir nitelendirme aracı seçerken, çeşitli nitelendirme modellerini karşılaştırmanıza olanak tanıyan raporlar oluşturabilirsiniz, böylece dönüşüme giden belirli zaman dilimlerinde hangi kanalların ve etkileşimlerin en etkili olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. 

Farklı Pazarlama Nitelendirmesi Modelleri Nelerdir?  

Pazarlamacılar, kampanyalarının etkinliğini incelemek için çeşitli pazarlama nitelendirme modellerini kullanabilir.  

Her nitelendirme aracı, kampanyaları optimize edebileceğiniz ve etrafında raporlar oluşturabileceğiniz bir avuç modele sahip olacaktır. İşte her modelin açıklaması:  

İlk Tıklama Nitelendirmesi 

Bu model, müşterinin etkileşimde bulunduğu ilk kanala kredi verir.  

Bu model, marka bilinirliği ve dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan dönüşümler/etkileşim için optimizasyon yapılırken sıklıkla kullanılır.  

Son Tıklama Nitelendirmesi 

Bu model, tüm krediyi müşterinin etkileşimde bulunduğu son kanala verir.  

Bu model, dönüştürmeden/satın almadan hemen önce hangi kanalların/etkileşimlerin en etkili olduğunu anlamaya çalışırken çok işe yarar.  

Son tıklama niteliği, Google Analytics için varsayılan nitelendirme modelidir.  

Çoklu Dokunma/Kanal Nitelendirmesi  

Bu model, müşterinin yolculukları boyunca etkileşimde bulunduğu tüm kanallara veya temas noktalarına kredi verir.  

Bu model eşit veya belirli etkileşimlere ağırlık vermek istediğinizde kullanılır.  

Zamanla azalma, doğrusal, U-şekli, W-şekli ve J-şekli dahil olmak üzere çoklu dokunmatik modelin varyasyonları vardır.  

Özelleştirilmiş  

Bu model, müşteri yolculuğundaki tek tek kanallar veya yerleşimler için ağırlığı manuel olarak ayarlamanıza olanak tanır.  

Bu model, nitelendirme modellemesini kullanma deneyimi olan ve alıcıların yolculuğunda hangi temas noktalarının en etkili olduğu konusunda net hedefleri olan kuruluşlar için en iyisidir.  

Pazarlama Nitelendirme Araçları  

Pazarlamacıların pazarlama niteliğini ölçmesine ve analiz etmesine yardımcı olacak birkaç farklı araç vardır. Bazı nitelendirme araçları, pazarlama otomasyon platformları veya Active Campaign ya da HubSpot gibi CRM sistemleri içindeki özelliklerdir .  

Diğerleri , Triple Whale veya Dreamdata gibi verileri çekmek ve analiz etmek için API’ye veya entegrasyonlara dayanan bağımsız nitelendirme araçlarıdır .  

Araçları değerlendirirken, nitelendirme modellerinize ne kadar çevrimdışı veya satış verisinin dahil edilmesi gerektiğini düşünün.  

HubSpot gibi sistemler için satış etkinliklerini (telefon aramaları ve bire bir satış e-postaları gibi) ve çevrimdışı liste içe aktarma verilerini (ticaret fuarlarından) dahil edebilirsiniz.  

Google Analytics gibi diğer araçlar, bu tür verileri çekmek için yerel olarak tasarlanmamıştır ve bu etkinlikleri modelinizin bir parçası olarak dahil etmek için gelişmiş geliştirme çalışması gerektirir.  

Ek olarak, çok özel temas noktalarını (gönderilen belirli bir e-posta veya tıklanan bir reklam gibi) görebilmeniz gerekiyorsa, bu ayrıntı düzeyini gösteren tam dönüşüm hunisi bir nitelendirme sistemine ihtiyacınız vardır.  

İlişkilendirme modelleme, pazarlamacıların kampanyalarının başarısını ölçmek, çevrimiçi/çevrimdışı kanalları optimize etmek ve müşteri etkileşimlerini iyileştirmek için kullanabilecekleri güçlü bir araçtır.  

Bununla birlikte, nitelendirme teknolojisine büyük bütçeler yatırmadan önce, nitelendirmenin sınırlamalarını, her modelin artılarını ve eksilerini ve nihai verileri çıkarmanın zorluklarını anlamak önemlidir.