Paylaşılabilirliği Yüksek 9 İçerik Örneği 

İçeriğinizin mesajıyla daha geniş bir kitleye mi ulaşmak istiyorsunuz? İnsanların sosyal medyada ilgi göstereceği bir içeriği nasıl oluşturacağınızı öğrenin. 

Sosyal medya pazarlama dünyası içim için çok güçlü bir araçtır, hedef kitlenizle etkileşime geçmenizi ve sürdürmenizi mümkün kılar. 

Bu şekilde onlarla doğrudan iletişime geçmenize, ihtiyaçlarını karşılamanıza ve neden onlara en iyi çözümü sunduğunuzu göstermenizi sağlar. 

Bu etkileşimi başlatmak için de önce dikkatlerini çekecek ve ardından etkileşimi teşvik edecek türden bir içeriğe sahip olmanız gerekir. 

Ve maksimum etkileşim için paylaşacakları bir şey istersiniz. 

Bu da kendi çevrenizden ve takipçilerinizden çıkıp normalde etkileşim sağlamayacağınız yeni gruplara girmenizi sağlar.  

Peki, başkalarının da paylaşmak isteyeceği paylaşılabilir içeriği nasıl yaratırsınız? 

Bu makalede tam olarak bundan bahsediyoruz. Farklı paylaşılabilir içerik türlerinive içeriği paylaşılabilir kılan şeyleri inceleyeceğiz . 

Paylaşmaya Değer Bir İçerik Oluşturma 

Paylaştığınız her şeyi yeniden paylaşacak on binlerce hayrana sahip olmayan herkes için, çokça paylaşılan içerikte bulacağınız bazı ortak özelliklere bir göz atalım: 

 • Yararlı İçerik – İnsanlar yararlı buldukları içeriği arkadaşları ve aileleriyle paylaşır, böylece onlar da bu içerikten faydalanabilirler. 
 • Eğlenceli İçerik– Herkes gülmeyi sever. Hedef kitlenizi güldürebilirseniz, o güldüren öğeyi başkalarıyla paylaşırlar.  
 • Etkileyici bir Hikaye – İlk ilkel insanlar bir ateşin etrafında toplandığından beri, insanlar hikayeleri keşfetmeyi ve paylaşmayı her zaman sevmişlerdir. 
 • Değerleriniz Hakkında bir İçerik– Hiç kimse “Her iki taraf da geçerli noktalara değiniyor” diyen bir tweeti retweet etmez. Değerlerinizle uyuştuğu taktirde tavır almaktan korkmayın. Sizinle aynı fikirde olanlar içeriğinizi paylaşacaktır. 
 • Görselli İçerik – Görselli içerikler sadece metinli içeriklerden daha çok ilgi çekelerler ve viral olma ihtimalleri daha yüksektir. 
 • Zamanında Paylaşılan İçerik– Trend olan konulara odaklanmak, eski ve modası geçmiş içeriklerden çok daha fazla etkileşim sağlayacaktır.  
 • Orijinal İçerik– Yalnızca hazır bulunan içeriği geri dönüştürüyorsanız, bu içerik göz ardı edilecektir. Yeni ve özgün bir şeyler yapın.  

İçeriği neyin paylaşılabilir kıldığını tartıştığımıza göre, şimdi paylaşım oluşturmak için kullanabileceğiniz farklı içerik türlerini inceleyelim. 

Paylaşılabilir İçerik Türleri 

1. Bilgi grafikleri 

Pazarlamacıların %32,5’i, görsel içerik pazarlama çabalarında infografikleri diğer türlerinden daha fazla kullandıklarını söylüyorlar. 

Neden? Çünkü grafikler bilgiyi daha kolay anlaşılır ve sindirilebilir bir formatta sunarlar. 

Birçok farklı amaç için kullanılabilecek çok yönlü olan infografikler bir görsel anlatım aracıdır Daha yaygın kullanımlarından bazıları şunlardır: 

 • Timeline– Planlanan adımları göstermek, bir kuruluşun geçmişini anlatmak veya gelecek tahminlerini tartışmak için kullanılır. 
 • İstatistiksel Grafik– Sayılar güçlü bir noktaya işaret ediyor. İstatistiklerle infografikleri oluşturmak, kitlenizin belirli verileri anlamaları ve akılda tutmaları için kolay bir yol sağlar. 
 • Flowcharts – Bileşenleri adımlara ayıran akış şeması infografikleri, karmaşık görevleri basitleştirmenin harika bir yoludur. 
 • Karşılaştırma – Infographics, çeşitli seçeneklerin artılarını, eksilerini veya farklılıklarını listelemenin mükemmel bir yoludur. 
 • Haritalar – Hiçbir şey coğrafi bilgileri bir haritadan daha hızlı aktaramaz, bu da onları infografikler kadar mükemmel kılar.                              

2. Nasıl Yapılır Rehberleri 

Bazen hayat sorunlarla ve güçlüklerle doluymuş gibi gelir. İnsanlar bu durumda zamandan veya enerjiden tasarruf etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir ipucu ararlar.  

Bir şeyleri yapmanın yeni veya daha iyi bir yolunu öğrenmeyi isterler ve bu yeni bilgileri sosyal çevreleri veya iş çevreleriyle paylaşırlar.  

Bu sebepten dolayı nasıl yapılır rehberleri sosyal medyada inanılmaz derecede ilgi çeker. Videolar, blog gönderileri ve hatta bilgi grafikleri bile olabilirler. 
 

İster mevcut müşterilerinize ürününüzü kullanmanın en kolay yolunu göstermeye çalışın, ister daha iyi bir yaşam kalitesi tasarruf etmelerine yardımcı olun, yanıt adım adım rehberlerdir. Bu da onları popüler paylaşımlar yapıyor.  

3. Listeler 

Listeler etkileşim yaratmanın güvenilir bir yoludur.  

Bunun iki ana sebebi vardır: 

 • Beklentileri önceden belirlerler – “Göbek Yağlarıyla Savaşan 5 Gıda” başlığı, size hemen makalenin ne hakkında olduğunu ve okuyucuların onu okumaktan ne anlayacağını söyler.  
 • Gözle taranabilirlerdir – 2008’de yapılan bir araştırma, web kullanıcılarının bir sayfadaki kelimelerin yalnızca yaklaşık %28’ini okuduklarını ortaya çıkardı. Çoğu insan, liste gönderilerinin öne çıkardığı önemli noktalara ve ana kısımlara göz gezdiriyorlar. 

4. Videolar 

Videolar etkili ve paylaşıma uygun bir içerik biçimidir. 

Tüketimi kitleler tarafından son derece kolay olan videolar, izleyiciyi meşgul eder, eğlendirir ve bilgilendirir. 

Amerikalılar günde ortalama 6 saat 23 dakikayı mobil cihazlarında video içeriği izleyerek geçiriyorlar. 

Bunlar, müzik videolarından etkileyici videolara ve spor kliplerine kadar çeşitlenirler vehepsinin ortak bir noktası da çok fazla paylaşım sağlamalarıdır. 

5. Internet Meme’leri 

İnternet çağının ortaya çıkışından bu yana internet meme’leri popüler kültürün büyük bir parçası oldular. Meme’ler paylaşılabilir popüler kültür şakalarıdır, genellikle komiktirler ve gören kişi de meme’lerle kolayca bir bağ kurabilir. 

Genç kuşaklar arasında son derece popülerdirler. 13-35 yaş arası internet kullanıcılarının %55’i her hafta meme paylaşırken, %30’u her gün paylaşırlar 

İnsanların sosyal hesaplarınızdan bir şeyler paylaşmalarını sağlayabilirseniz bu markanız için çok büyük bir marka etkileşimi sağlar .  

Meme içeriğinizin zamana uygun olduğundan emin olun. 

2015’ten beri kullanılmayan bir meme formatı tarih olmuştur mesela. Güncel kalmaya bakın. 

6. Güncel Etkinlikler/Promosyonlar 

Son dakika haberleri, yüksek oranda paylaşılabilir sosyal içerik sağlar. 

Sosyal medya baskın haber platformu haline geldi ve Amerikalıların %71’i haberlerini Facebook, Twitter ve benzeri siteler üzerinden alıyor.  

Ancak haber sektöründe değilseniz ki muhtemelen çoğunuz değilsiniz , bu yeni haberlere atlamak sizin için zor olabilir. Ve haber sektöründe değilseniz de bunu zaten istemezsiniz. 

Ee o zaman yapıyoruz? 

Cevap, sınırlı süreli promosyon teklifleri kullanmaktır. İşletmenizde %30’luk bir indirimin reklamını yapan gönderiler oluşturun ve takipçileriniz bunu, ürününüz veya hizmetleriniz için benzer ihtiyaçları olan arkadaşlarıyla paylaşsınlar.  

Veya ekstra etkileşim oluşturmanın bir yolu olarak güncel olayları kullanın. Alanınızla ilgili bir şey veya markanıza akıllıca bağlayabileceğiniz tamamen rastgele bir şey olabilir. 

Lehinize kullanabileceğiniz herhangi bir hashtag olup olmadığını görmek için trend hashtaglere göz atın. 

7. İç Açıcı Hikayeler 

İnsanlar onları iyi hissettiren hikayeleri severler ve başkalarının da kendilerini iyi hissetmesi için onları başkalarıyla paylaşmaktan keyif alırlar. 

Pozitif güzel duygulara ilham verebilecek içerikler genellikle tüm sosyal medyada yayılır. 

Bu, işletmenizin az önce yaptığı hayır işleriyle ilgili gönderiler gibi şeyler veya hatta başkalarını iyi bir şey hayal etmeye teşvik eden içerikler olabilir, örneğin, “düğün gününüzü şimdiye kadarki en iyi gün haline getirmek”. 

8. İnteraktif İçerikler 

Teknolojideki gelişmeler sayesinde, insanlarlar içerikle etkileşim kurabilmenin beklentisindeler. İnternet çağı Onedio testlerinden oynatılabilir reklamlara ve anketlere kadar, hikayeyi sadece dinlemekle kalmayıp, hikayenin bir parçası olmak isteyen bir kitle yarattı. 

Kitlenize okunacak bir şeyden daha fazlasını verin. Onlara bir deneyim katın. İyiyse onlar bunu tüm sosyal medyaya yayarlar zaten. 

9. Tartışmalı Görüşler 

Reklamın iyisi kötüsü olmaz demişler. 

Bunu göz önünde bulundurarak, markanıza uygunsa, sosyal medyada ufak bir sahne yaratmaktan korkmayın. İnsanlar dramayı ve onun yükselmesini severler . 

Pensilvanya Üniversitesi’ndeki Wharton Okulu’nda yapılan bir araştırma, öfke veya endişe gibi yüksek düzeyde uyarılmış duygular uyandıran her şeyin genellikle izleyiciler arasında bir sohbet başlatıcı olduğunu ortaya çıkardı. 

Markanızın imajına uyan bir şeyse, popüler bir duruşa yönelik stratejik bir saldırı, hem sizin görüşünüzü kabul eden hem de ona karşı çıkan kişilerden oluşa bir etkileşim seline yol açabilir. 

Bu tür içerikler ilgi çekmenin yanı sıra sohbeti yönlendirmenizi de sağlar. Dikkat; tartışmalı olmaktan saldırgan olmaya kadar çizgiyi geçmek kolaydır.  

Genel olarak, düşmanlığı markanızın yararına kullanacaksanız, aşağıdakilerin hepsini yapmanız gerekir: 

 • Popüler bir konuda taraf tutun. 
 • Duruşunuzun neden doğru, diğer tarafın neden yanlış olduğunu açıklayın. 
 • İddianızı, saygın kaynaklardan alınan istatistikler ve kaynaklarla destekleyin. 
 • Kendi görüşünüze güvenle durun. 

Ayrıca, bu tür içeriklerde yanlış bir adımın feci sonuçlara yol açabileceğini anlamanız gerekir, bu yüzden bu seçeneği dikkatli kullanın.