Meta Etiketleri: SEO İçin Bilmeniz Gerekenler

Meta Etiketlere Başlarken 

Meta etiketler, bir site denetim raporunda göreceğiniz ilk şeylerden biridir. Sayfa içeriğinin üstündeki başlıkta görünürler ve bir sayfa hakkında önemli bilgiler sağlarlar.

Meta etiketlerin ne işe yaradığını anlamanın ilk adımı, onları neden kullanacağınızı bilmektir.

Ürün veya hizmetinizin açıklamasına fiyat aralığı, özellikler, boyut vb. gibi belirli sözcükleri eklemek isteyebilirsiniz ve bunu açıklamaya yardımcı olması için meta etiketi anahtar sözcüklerini kullanabilirsiniz.

Veya insanların sitenizin nerede olduğunu (şehir, eyalet veya ülke gibi) bilmelerini sağlamak isteyebilirsiniz. Konum meta etiketini kullanabilirsiniz.

Bir blog yazısı yazıyorsanız, başkalarının onu bulmasına yardımcı olmak için bir kategori meta etiketi eklemek isteyebilirsiniz. 

Bunlar, meta etiketlerin neler başarabileceğinin sadece birkaç örneğidir. 

Başlık, açıklama, anahtar kelime, resim alt metni, robotlar, dil ve hatta şema işaretlemesi dahil olmak üzere birçok farklı meta etiket türü vardır. 

Meta Etiketler SEO İçin Neden Önemlidir? 

SEO söz konusu olduğunda, meta etiketler oldukça önemlidir. Belki içerik veya bağlantılar kadar önemli değildir, ancak yine de genel optimizasyon süreci için çok önemlidirler. 

Daha iyi başlık etiketleri, sayfanızın başarısı veya başarısızlığı arasındaki ayrımı belirler. 

Boş meta etiketlere (boş bir başlık veya meta açıklama gibi) sahip olmak, Google’ın sayfanız için en iyi olduğunu düşündüğü şeyleri seçeceği anlamına gelebilir. Bu algoritma mükemmel değildir ve istediğiniz sonucu oluşturmayabilir. 

Bu nedenle, sayfanız için en azından fiziksel bir sayfa başlığı ve açıklaması eklediğinizden emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde, bu detayları oluşturma işini Google’ın algoritmasına bırakmış olursunuz. 

Meta Etiketler SEO’nun Önemli Bir Parçasıdır 

Web sayfalarınızı optimize etme söz konusu olduğunda, bazıları meta etiketlerin sorumluluk katmanında üçüncü veya dördüncü sırada yer aldığına inanır. 

Ancak, daha yüksek sıralamalar elde etmek söz konusu olduğunda, meta etiketlerinizi doğru bir şekilde optimize etmek bazen sizi ön plana çıkarabilir. 

SEO çalışmalarınız söz konusu olduğunda her şeyin meta etiketlerinden ibaret olduğunu düşünmeyin. Meta etiketleri, SEO çalışmalarınız için tamamlayıcı niteliktedirler. 

Meta etiketlerinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun. Örneğin sayfalarınız değişirse, sayfaya yansıyan içerikten farklı bir sayfa başlığına ve meta açıklamasına sahip olmak istemezsiniz. 

Ayrıca, kalite açısından standartların altında olan meta etiketlere sahip olmak istemezsiniz. 

Nihayetinde, bu etiketleri uygun şekilde hazırlamanız web sitenizi iyi bir duruma getirmek için avantajınıza olacaktır.