Küçük İşletmeler İçin E-posta Pazarlamacılığı: Başlangıç Kılavuzu 

Müşterilere e-posta yoluyla pazarlama yapmak gerçek anlamda bir sanattır diyebiliriz. Herhangi bir küçük işletmenin ustalaşabileceği ve etkileyici yatırım getirisi elde etmek de gerçek bir başarıdır. 

Çoğu pazarlama türü genel anlamda pahalıya gelir. 

Doğrudan postalar hedef başına 1 dolara kadar mal olabilirken, büyük şehirlerde bir reklam panosu reklamı 14.000 ABD dolarlık bir maliyet çıkarabilir. Televizyon reklamları, yapım ve ürün yerleştirme maliyetlerini de düşündüğünüzde bu maliyetler milyonları bulabilir. 

Şunu da kabul etmek lazım, çoğu küçük işletme böyle bir şeyi karşılayamaz. 

Peki size arzu ettiğiniz kitleye çok daha ucuza, belki ayda 9$ gibi uygun bir fiyata ulaşmanın bir yolu var deseydim ? 

Neden Küçük İşletmeniz İçin E-posta Pazarlamasını Kullanmalısınız? 

Konu yeni kitlelere ulaşmak, müşteri adaylarını müşteriye çevirmek veya mevcut müşterilerin aklında yer etmek olduğunda, e-posta pazarlaması gibisi yoktur.  

E-posta kampanyalarını kullanmamızın temel nedeni, son derece etkili olmalarıdır. 

2021’de pazarlama e-postaları için ortalama açılım oranı , yalnızca bir yılda %3,5’lik bir büyümeyle %21,5 gibi bir rakama ulaştı. Bu da onu reklam vermenin açık ara en etkili yollarından biri olduğunu gösterir. 

Profesyonel pazarlamacılar bunun işe yaradığının farkındalar ve bu sebeple %41,5’i bunu şirketlerinin başarısında çok kritik bir faktör olarak görmekte. 

2019’da e-posta pazarlaması, harcanan her dolar için 52 dolarlık inanılmaz bir yatırım getirisi (ROI) sağladı . Bu durum da e-posta pazarlamaya göz ardı edilemez bir önem kazandırdı. 

Bunu küçük bir işletme olarak kendi başınıza yapabilirsiniz. E-posta kampanyalarınızı bir ajansa yaptırmanız veya şirket içinden birinden hizmet almanız gerekmez. 

Biraz alın teriyle ve burada edineceğiniz bilgilerle, kendi etkili kampanyanızı kısa sürede oluşturabilecek ve başlatabileceksiniz. 

Küçük İşletmeler İçin E-posta Pazarlamasına Nasıl Başlanır? 

1. Sizin İçin Doğru E-posta Pazarlama Platformunu Seçin 

İster marangozluk ister pazarlama olsun, doğru aletlere sahip olmak her işin önemli bir parçasıdır. Ve ticari pazarlama içinde bu doğru e-posta pazarlama yazılımını seçmek anlamına gelir. 

Bu adımdan vazgeçebilir ve tüm listelerinizi ve kampanyalarınızı Gmail’de, Outlook’ta veya kullandığınız diğer e-posta servis sağlayıcılarında manuel olarak oluşturabilirsiniz, ancak yürütmeniz gereken bir işiniz varken bunu yapmak zor olabilir. 

Manuel liste oluşturma, dikkatinizi ve enerjinizi diğer alanlardan uzaklaştıran sıkıcı ve fazlasıyla zaman alan bir süreçtir. 

Ayrıca bir e-posta platformu, performans ölçümlerini toplarken mesajlarınızı kişiselleştirme fırsatı da verir.  

Mevcut düzinelerce program arasında karar verirken, sizin için doğru işlevselliğe sahip olanı bulmanız gerekmekte. 

Göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler şunlardır: 

 • Kişiselleştirme özellikleri  

İnsanların kişiselleştirilmiş e-postaları açma olasılığı %26 daha fazladır. Listenizi adlar için ayrıştırabilecek ve bunları otomatik olarak e-postalara ekleyebilecek bir platform bulun. 

 • Custom branding  

Müşterileriniz, küçük işletmenizi belirli renkler ve bir logo ile ilişkilendirir. Seçtiğiniz yazılım, e-postalarınızı markanızla özelleştirmenizi kolaylaştırmalıdır. 

 • A/B testi 

 Versiyon testi, modern pazarlamanın ana ayaklarından biridir. Alanınıza en uygun olanı bulmak için farklı konu satırları ve diğer içerikleri denemenize izin veren bir platform seçmelisiniz. 

 • Sürükle ve bırak 

Nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız, kapsamlı bir HTML veya CSS bilgisi olmadan harika görünümlü e-postalar oluşturmanıza olanak tanıyan bir yazılım bulmalısınız. 

 • Responsive tasarım 

E-postaların %81’i mobil cihazlarda açılıyor. E-posta oluşturucunuzun bunları otomatik olarak farklı ekran boyutlarına göre ölçeklendirdiğinden emin olun. 

 • Segmentasyon araçları 

En iyi sonuçları elde etmek için farklı grupları farklı mesajlarla hedeflemek isteyeceksiniz. Listenizi daha küçük gruplara ayırmanıza izin veren bir segmentasyon aracına sahip bir platform arayın. 

En popüler e-posta pazarlama platformlarından bazıları şunlardır: 

 • Constant Contact 
 • HubSpot 
 • MailChimp 
 • Aweber 
 • Sendinblue 

2. Listenizi Oluşturun 

Başarılı e-posta pazarlaması, mesajlarınızı doğru kişilerin önüne çıkarmaya bağlıdır. Bunu yapmak için iyi bir pazarlama listesine ihtiyacınız vardır. 

Bir liste yapmanın birkaç yolu var diyebiliriz. 

Birincisi, onu kendinizin inşa etmesidir. 

Kişilerinizi gözden geçirin, sektör konferanslarında topladığınız kartvizitleri çıkarın ve ulaşmak istediğiniz kişilerin iletişim bilgilerini internette tarayın. Bu biraz zaman alabilir. 

Süreci hızlandırmak için web sitenize bir kayıt formu ekleyin. Bu, ilgilenen ziyaretçilerin e-posta listenize girmesini hızlı ve kolay hale getirir. 

Alışverişe Tereddüt edenleri teşvik etmek için indirim yapın . Sitenize bir e-posta adresi karşılığında %10 indirim suduğunuzu gösteren bir geçiş reklamı ekleyerek ne kadar çok yeni e-posta adresine eriştiğinizi görünce şok olacaksınız. 

Abone oluşturmak için sosyal medya hesaplarınızın gücünden de yararlanmalısınız. 

Doğru türden insanları çekecek ilginç ve alakalı içerikler oluşturun.  Profil biyografinize bir kayıt formuna yönlendiren bir bağlantı ekleyin. 

Sizi sosyal medyada takip eden insanlar muhtemelen tekliflerinize karşı az da olsa ilgililerdir. Onları posta listenize alıp/almamak size kalmış. 

Başka bir seçenek de hazır bir liste satın almaktır. 

100 dolar ile 600 doları arasında değişen bu listeleri basit bir Google aramasıyla satın alabileceğiniz çok sayıda yer vardır. Sadece bu listelerin değişken kalitelerde olabileceğinin bilincinde olun. 

Ayrıca liste satın alırken istemeden de olsa spam kurallarına aykırı davranabilirsiniz. Bazı yerlerde, insanlara izinleri olmadan e-posta göndermek yasa dışıdır. 

Ayrıca bazı durumlarda IP’nizin kara listeye alınmasıyla sonuçlanabilirse kendı gönderici itibarınıza da zarar verebilirsiniz. 

E-posta pazarlama listeleri satın alıyorsanız, bunun riski tamamıyla size aittir. 

3. Kampanyanızı Planlayın 

Artık hedeflerinizi bir araya getirdiğinize göre, e-posta kampanyanızın neyi başarmasını istediğinizi bulmaya başlamanın zamanı geldi. 

Hedefleriniz nedir? İndirimleri ve özel teklifleri tanıtan promosyon e-postaları göndermek ister misiniz? Terk edilmiş alışveriş sepeti mesajları veya ek satışlar gibi işlemsel e-postalar göndermek ister misiniz? Mevcut müşterilerden tavsiye veya yorum istiyor ediyor musunuz? 

Neyi başarmayı hedeflediğinize karar verdiğinizde artık kampanyanızı oluşturmanın zamanı gelmiş demektir. İhtiyaçlarınızın çoğuna uygun beş yaygın e-posta türü vardır: 

 • Patlama(Blast) e-postaları 

Geniş bir kitleye yönelik genel duyurular için kullanılır. 

 • Aylık haber bültenleri 

İşletmenizin akılda kalmasını sağlamak ve hedef kitlenizi yeni gelişmeler hakkında bilgilendirmek için. 

 • Hoş geldiniz e-postaları 

Yeni aboneler veya müşteriler içindir. 

 • Promosyon e-postaları 

Satışı teşvik etmek için avantajlar vs sunar. 

 • Hatırlatıcı e-postalar 

Potansiyel müşterileri satın alma işlemlerini tamamlamaya veya başka bir satın alma işlemi yapmaya teşvik edin. 

En yaygın e-postaları ilk kayıttan sonra bir hoş geldiniz e-postası, satışları teşvik eden bir veya birkaç promosyon e-postası ve ardından hatırlatma e-postalarından oluşur. 

E-posta ile pazarlama aynı zamanda eski müşterilerle yeniden bağlantı kurmanın veya uzak duran müşteri adaylarını kendinize çekmenin etkili bir yoludur. 

Bunun tipik bir sırası, onlara markanızı hatırlatan bir yeniden tanıtım e-postasından ve ardından işletmenizi yeniden kullanmaları için bir indirim veya başka bir teşvik sunan bir “seni özledik” mesajından oluşur. 

4. E-postalarınızı Oluşturun 

E-postalarınızın gerçeğe dönüştüğü yer burasıdır. 

Birçok deneyimsiz pazarlamacının yaptığı yaygın hatalardan biri çok fazla özellik eklemek istemektir. Aşırı detaylı bir tasarım, dikkati ana mesajınızdan uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin kafasını da karıştırır. 

Tasarımınızı temiz ve basit tutun. Bazı işletmeler, imzada bir logo dışında hiçbir grafik içermeyen düz metin e-postaları tercih eder. 

Ancak bu sizin için çok ekstrem olabilir. E-postalarınızı markalamanız sorun değil, sadece onları basit tuttuğunuzdan emin olun. 

Bir tasarıma karar verdikten sonra, mesajlaşmaya odaklanma zamanı. 

İlk savaş, mesajınızın açılmasıdır ve bu, ilgi çekici bir konu satırı anlamına gelir. 

Merak uyandırmaya veya başka bir motivasyon sağlamaya çalışın, örneğin, “Bu indirimlere inanmayacaksınız”veya “her şeyde %25 indirim” .  

Artık okuyucunuzun dikkatini çektiğinize göre, esas olaya başlama zamanı. 

Basit tutun ve aynı şeyden defalarca bahsetmeyin. Ne sunduğunuzu veya başarmayı umduğunuzu açıklayın, ardından bir harekete geçirici mesaj (CTA) ekleyin. 

E-postalardaki CTA’lar ve diğer içerikler, pazarlamaya eşdeğeridir. 

Bazı insanlar, iyi tanıdıkları belirli bir müşteriye yazmayı hayal etmeyi faydalı bulur. Endüstri jargonunu kullanmakta bir sakınca yoktur, ancak yalnızca bu kelimeler alanınızdaki herkesin anlayacağı kelimelerse. 

5. Kampanyayı Paylaşın ve Sonuçları Analiz Edin 

Birinci adımda seçtiğiniz e-posta platformu, mesajlarınızın performansı hakkında istediğiniz tüm bilgileri size sağlamalıdır ve bu, gelecekte onları nerede iyileştirebileceğiniz konusunda size bir fikir vermelidir. 

Maiileriniz yeteri kadar açılmıyor mu? Kötü bir listeniz olabilir veya farklı bir konu satırı denemeniz gerekebilir. 

Açılıyor, ancak geri dönüş yok mu? İçeriğinizi değiştirmeyi deneyin. 

Çok fazla abonelik iptali mi görüyorsunuz? Çok fazla e-posta gönderiyor ve sinir bozucu hale geliyor olabilirsiniz. 

Sonuçlarınız kötüyse endişelenmeyin. E-posta ile pazarlama bir sanattır ve hiç kimse bunu ilk seferde doğru yapamaz. Bu yüzden A/B testinden yararlanmalısınız. 

Pes etmeyerek tekrardan işe koyulursanız neyin işe yarayıp yaramadığını kısa sürede hissedecek ve istediğiniz sonuçları almaya başlayacaksınız. 

Bonus İpuçları 

E-posta kampanyalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak bazı ek fikirler: 

 • Niceliğe değil niteliğe odaklanın. 
 • Mantıklı olan her yerde (sosyal medya, web sitenizde vb.) kaydolmayı teşvik edin. 
 • Mesajlarınızın daha net hedeflere ulaşması için listenizi bölümlere ayırın. 
 • Yapabildiğiniz yerde mesajları otomatikleştirin. Buna hoşgeldin mesajları, satın alma onayları ve yeniden teşvik etme e-postaları dahildir. 

E-posta Pazarlaması Küçük İşletmeler İçin Güçlü Bir Araçtır 

E-posta ile pazarlama, çok bir maliyet olmaksızın büyük bir yatırım getirisi fırsatı sunar. Stratejinizi planlayın, işi yapın, sonuçlarınızı takip edin ve mesajlarınızı düzenleyin (başka bir deyişle, burada verilen ipuçlarını izleyin) ve kampanyalarınızın kısa sürede harika geri dönüşler aldığını göreceksiniz.