Kaçınılması Gereken 3 E-Ticaret SEO Stratejisi Hatası ve Çözüm Stratejileri

Türkiye’deki tüm tüketicilerin yarısından fazlası (%53), satın almadan önce bir ürün hakkında bilgi bulmak için Google gibi bir arama motoruna başvuruyor. 

Evet, organik arama hala en yüksek yatırım kanalıdır. 

SEO’yu dijital pazarlama stratejinize dahil etmiyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz. 

Yıl 2022 ve SEO, e-ticaret markaları için her zamankinden daha önemli. 

Doğru yapılırsa, markanızın otoritesini artıran ve her zamankinden daha fazla nitelikli müşteri getiren yüksek sıralamalı arama sonuçları elde etmek için eğitim içeriğini kullanabilir ve gelirinizi içerik yönetiminize bağlayabilirsiniz. 

Ama neyin işe yarayıp neyin yaramadığını nereden öğrenebilirsiniz? 

Size içerik oluşturmadan SEO ilişkilendirmesine kadar yapabileceğiniz üç olası hatayı içeren bilgileri bu yazımızda anlatacağız. 

Ardından, içerik çalışmanızda gerçek yatırım getirisini kanıtlayabilmeniz için neyin gerçekten işe yarayıp neyin yaramadığını nasıl ortaya çıkaracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağız. 

Hata 1: Eğitici SEO İçeriğinizin Gelir Etkisi ve Nihai Hedefleri Hakkında Düşünmemek 

Bir blog sahibi olmak ve düzenli içerik yayınlamak zaman alıcıdır. 

Ve diğer öncelikler biriktiğinde, SEO ve içerik oluşturmayı listenizin en altına itmek kolay olabilir ve bu anlaşılabilir bir durumdur. 

Sizin gibi pazarlamacılar sürekli olarak çok sayıda devam eden kampanyaya sahipler ve şirket genelinde ekip üyelerinden bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğine dair öneri sıkıntısı çekmezler. 

Peki neden SEO’ya zaman harcıyorsunuz? 

E-ticaret siteleri için her şey gelire bağlıdır. 

İçeriğiniz web sitenize yeni bakışlar getirebilir, çevrenizde bulunan insanları besleyebilir ve nihayetinde bir web sitesi tarayıcısını yeni bir müşteri olmaya ikna eden dijital stratejinizin bir parçası olabilir. 

Gördüğünüz gibi, SEO içeriğinizi ve nihai hedeflerinin ne olduğunu düşünmek çok önemlidir. 

Çözüm: Başlarken SEO İlişkilendirmesini Planlayın 

Dijital pazarlama stratejinizi başlatmadan önce, sitenizin kârlılığınız üzerindeki etkisini nasıl izlemeyi planladığınızı düşünün. 

SEO merkezli içeriğin okuyucuları alışveriş yapmaya nasıl yönlendirdiğini açıkça görebildiğinizden emin olun. 

Tüm pazarlama ve organik içeriğinizin etkisini gösterebilecek bir platform bularak başlayın, ayrıca SEO’nun tam olarak oynadığı rolü ve çevrenin hangi bölümünü etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. 

Hata 2: Sağlam Bir Strateji Olmadan İçerik Fikirleri Seçmek 

Potansiyel müşterilerinizin ne istediği hakkında muhtemelen çok şey biliyorsunuzdur. 

Ne satarsanız satın, jilet, cilt serumu, pide, adını siz koyun, okuyucularınızın hayatını zenginleştiren sonsuz miktarda bilgi olduğunu bilirsiniz. 

Okuyucularınızın tam olarak ne istediğini bildiğinizi hissedebilirsiniz. 

Ancak bu, konu ve anahtar kelime araştırma sürecini atlamanız gerektiği anlamına gelmez. 

İçgüdüsel olarak okuyucularınızda yankı uyandıracağını düşündüğünüz şey, mutlaka doğru içerik olmayabilir. 

Bir stratejiye dayalı içerik oluşturmazsanız, ek yüksek kaliteli fikirleri kaçırabilirsiniz. 

Çözüm: Bir Fikirle Başlayın, Sonra Araştırmayla Onaylayın 

Her şeyden önce: Konular için içgüdülerinizle başlayabilir, ardından bunları doğrulayabilirsiniz. 

Ardından, işletmeniz hakkında bildiklerinize dayanarak, insanların tüketmek isteyebilecekleri içerik için geniş kategorilere karar verin. 

Örneğin, bir makyaj şirketiyseniz, içgüdüsel konular şunları içerebilir: 

Güzellik eğitimleri 

Malzeme çeşitleri 

Yeni güzellik trendleri 

İçeriğiniz için temel fikirleriniz olduğunda, fikirlerinizi belirli anahtar kelimelere kadar daraltmak için bunları kullanın. Bunu, Google’ın önerdiği aramalar veya diğer ücretli anahtar kelime araştırma araçları gibi ücretsiz yöntemlerle yapabilirsiniz. 

Ardından, bir adım daha ileri götürün. Kullanıcı röportajlarıyla veya sık sorulan sorular ve trend olan konular için sosyal medya yorumlarında arama yaparak içerik fikirlerinizi oluşturun. 

Bir anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra konuyla ilgili içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Son olarak, ilişkilendirmeyi kullanarak bu adımları gerçekte neyin performans gösterdiğine dayalı bir strateji haline getirmeye devam edin. 

Sitenizdeki farklı blog kategorilerinin dönüşümlere nasıl katkıda bulunduğunu izleyebilen bir ilişkilendirme platformuyla, iyi performans gösterdiğini bildiğiniz konulara odaklanabilir, ardından içeriğinizi daha da geliştirmek için anahtar kelime araştırmanızı tekrarlayabilirsiniz. 

Hata 3: Gösteriş Metriklerine Gelirden Öncelik Verme 

Ekibinizde neden SEO’ya odaklanmanız gerektiğine ikna olmamış biri var mı? 

Pazarlamacıların neredeyse yarısının organik aramanın diğer pazarlama kanallarından daha yüksek bir yatırım getirisine sahip olduğunu söylediğini söyleyin. 

Daha da iyisi – onlara gösterin. 

SEO, web sitenize trafik çekmenin bir yolundan çok daha fazlasıdır. 

Sayfa görüntüleme gibi boş metrikler heyecan verici olsa da, SEO’nuzun başarısını izlemenin daha iyi yolları vardır. 

Bunun yerine, çabalarınızı dönüşümlere ve gelire bağlamanız gerekir. 

SEO stratejinizin bu şeyleri nasıl etkilediğini takip etmiyorsanız, bu kanalın ne kadar etkili olabileceğini ve bunun da şirketinizin SEO içeriğine ne kadar para ve zaman ayırmaya istekli olacağını etkilediğini göremiyorsunuz. 

Çözüm: Bu SEO KPI’larını İzleyin ve Sunun 

Yalnızca sayfa görüntülemeler, dönüşümler ve dönüşüm oranları gibi boş metrikleri raporlamaktan kaçının. 

Ayrıca şunları da izlemelisiniz: 

SEO’dan aylık yinelenen gelir. 

Sipariş değeri. 

SEO’dan etkilenen yollar için dönüşüm zamanı. 

Profesyonel İpucu: Dönüşümlerin sipariş anlamına gelmesi gerekmez. Benzersiz hedeflerinize bağlı olarak, SEO içeriğinin ürün görüntülemelerini, sepete ürün eklemeyi, hesap kayıtlarını veya bülten kayıtlarını nasıl etkilediğini de inceleyebilirsiniz. 

İlişkilendirme ve SEO: Her Şey Dönüşümlere Bağlı 

Bu iyileştirmeleri yapmanın ve hem küçük hem de büyük bu hataları düzeltmenin nihai amacı, organik içeriğinizi kullanıcıları siteye çekmede daha iyi hale getirmek ve nihayetinde dönüştürmektir. 

Google, kullanıcı gizliliği için pek çok anahtar kelime görüntüleyemese de, dönüşüm hunisinde organik aramanın genel rolünü değerlendirmenin yolları vardır. 

Ücretli veya ücretsiz bir SEO aracı ile organik arama dahil olmak üzere hem ücretli hem de organik kanalların dönüşüme giden kullanıcı yolundaki genel etkisini ve rolünü anlamanıza olanak tanır. 

Blog içeriğinin pazarlama karmanızdaki rolünü tanımlayabileceksiniz. 

Ayrıca blogunuzun dönüşümleri ve gelirleri üzerindeki etkisini ölçebilir ve blogda daha etkili olabilecek belirli kategorilere inebilirsiniz. 

Blogunuzdaki hangi konuların en çok satışı sağladığını bilmek, dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri seçmenin güvenilir bir yolu olabilir.