JavaScript Yönlendirmeleri SEO Dostu Mudur? 

Bu makalede JavaScript yönlendirmelerinin temelleri, bunların SEO üzerindeki etkileri, bunların nasıl uygulanacağı ve kaçınılması gereken yaygın hatalar hakkında bilgi vereceğiz. 

JavaScript yönlendirmelerini kullanmak istiyorsunuz, ancak bunların nasıl çalıştığından emin değil misiniz? 

JavaScript yönlendirmeleri, standart yönlendirmelere göre uygulanması daha zordur.  

Kullanmak için ideal olarak 301, 302 veya 307 tabanlı yönlendirmeleri kullanmalısınız. Bu, en iyi senaryo olur. 

Peki ya bu erişim düzeyine sahip değilseniz? Ya bir bütün olarak siteye faydalı olacak şekilde standart yönlendirmeler oluştururken problemler yaşarsanız? 

JavaScript yönlendirmelerini kullanmanın devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır ancak kullanacağınız en iyi uygulama da değildirler. 

JavaScript yönlendirmeleri kullanmaktan kaçamayacağınız bazı durumlar vardır. 

JavaScript Yönlendirmeleri Nedir? 

JavaScript yönlendirmeleri, kullanıcıları ve web tarayıcılarını bir sayfanın başka bir konumda bulunduğu konusunda bilgilendirmek için kullanılan bir yöntemidir. 

Genellikle kullanıcıları URL yapısındaki değişiklikler hakkında bilgilendirmek için kullanılırlar.Birçok şey için kullanımları mümkündür. 

Çoğu web sitesi, web sayfalarının HTTPS sürümlerine yönlendirmek için bu tür yönlendirmeleri kullanır. 

Birisi orijinal URL’yi her ziyaret ettiğinde, tarayıcı JavaScript dosyasını yükler ve içindeki kodu çalıştırır. Komut dosyası farklı bir URL’yi açmaya yönelik talimatlar içeriyorsa, bu otomatik olarak yapılır. 

Yönlendirmeleri bu şekilde yapmak birkaç yönden yararlıdır: 

Sitenizdeki her bir URL’yi manuel olarak güncellemeden URL’leri değiştirebilirsiniz, ayrıca JavaScript yönlendirmeleri, arama motorlarının sizin içeriğinizi bulmasını kolaylaştırabilir. 

Yönlendirme Türlerine Hızlı Bir Bakış 

Server-side Yönlendirmeleri 

İdeal olarak, yönlendirmelerin çoğu server-side (sunucu taraflı) yönlendirmeler olacaktır. 

Bu tür yönlendirmeler sunucudan gerçekleşir. Sunucu bir sayfa yüklendiğinde kullanıcıyı veya arama motorunu hangi konuma yönlendireceğine burada karar verir. Sunucu bunu bir 3xx HTTP durum kodu döndürerek yapmaktadır. 

SEO’dan dolayı çoğu zaman muhtemelen sunucu taraflı yönlendirmeleri kullanacaksınız. Client side yönlendirmelerin bazı dezavantajları vardır ve bunlar genellikle daha spesifik durumlar için uygundur. 

Client-side Yönlendirmeler 

Client-side(istemci taraflı) yönlendirmeler, kullanıcının nereye gönderileceğine tarayıcının karar verdiği yönlendirmelerdir. Bunu yapmak için başka seçeneğiniz kalmadığı sürece bu yönlendirmeyi kullanmamanız tavsiye edilir. 

Meta Refresh Yönlendirmeleri 

Meta Refresh yönlendirmesi kötü bir şöhrete sahiptir ve SEO topluluğu tarafından çok sevilmez. 

Tüm tarayıcılar tarafından desteklenmezler ve kullanıcılar için bazen kafa karıştırıcı olabilirler. Google bunun yerine, herhangi bir meta refresh yönlendirmesi yerine server-side 301 yönlendirmesi kullanmanızı önerir. 

JavaScript Yönlendirmeleri 

JavaScript yönlendirmeleri, kullanıcıları başka bir URL’ye yönlendirmek üzere tarayıcıya talimatlar göndermek için JavaScript dilini kullanır. JavaScript yönlendirmelerinin SEO için sorunlara yol açtığına dair yaygın bir kanı vardır. 

Google’ın iyi bir JavaScript oluşturma kapasitesi olmasına rağmen, JavaScript yine de sorunlara yol açabilir. Bu Spotify ve e-ticaret platformları gibi diğer platform türleri için de geçerlidir. 

Ayrıca Google’dan Gary Illyes, 2020’de JavaScript Yönlendirmelerinin muhtemelen çok da iyi bir fikir olmadığını belirtti. 

SEO Dostu JavaScript Yönlendirmeleri İçin En İyi Uygulamalar 

İster geleneksel yönlendirmeleri, ister JavaScript yönlendirmelerini kullanın, SEO için takip etmeniz gereken birkaç yöntem vardır. 

Bu yöntemler, yeniden yönlendirme zincirlerinden ve yeniden yönlendirme döngülerinden kaçınmayı içerir. 

Yönlendirme Zincirlerinden Kaçının 

Yönlendirme zinciri, bir zincirde 1’den fazla yönlendirmenin olduğu herhangi bir duruma atıfta bulunan uzun bir yönlendirme atlamaları zinciridir. 

Yönlendirme zinciri örneği: 

Yönlendirme 1 > yönlendirme 2 > yönlendirme 3 > yönlendirme 4 > yönlendirme 5 

Peki bunlar neden kötü? Google’ın daha fazlasını işleyebildiği bilinmesine rağmen Google en fazla üç yönlendirmeyi işleyebilir. 

Google’dan John Mueller , 1 yönlendirme başına 5’ten az atlama önemekte. 

“Dikkat edilmesi gereken tek şey sık taranan URL’ler için 5’ten az atlamanızın olmasıdır. Birden fazla  kullanıcılar için yavaşlığa sebep olur . Arama motorları yalnızca yönlendirme zincirini takip eder (Google için: tarama denemesi başına zincirde en fazla 5 atlama).

Webmaster’lar birden fazla atlamayı hedeflemek istemeyeceklerdir. 

Başka bir atlama eklediğinizde ne olur? Kullanıcı deneyimini yavaşlatır ve Googlebot’un sitenizi tamamen anlayabilmesi söz konusu olduğu zamanlarda beşten fazla atlama onun için önemli bir kafa karışıklığı yaratır. 

Yönlendirme zincirlerini onarmak, karmaşıklıklarına ve onları nasıl kurduğunuza bağlı olarak çok fazla iş gerektirebilir. 

Yönlendirme zincirlerinin onarımını için aşağıdak iki adımı tamamladığınızdan emin olun. 

İlk olarak, beş atlamanın altında olması için yönlendirmedeki ek atlamaları kaldırın. 

İkinci olarak, eski URL’leri yeniden yönlendiren bir yönlendirme uygulayın 

Yönlendirme Döngülerinden Kaçının 

Döngüler, bir URL’yi kendisine yönlendirdiğinizde gerçekleşir veya bir yönlendirme zincirindeki bir URL’yi yanlışlıkla zincirde daha önce var olan bir URL’ye yönlendirdiğinizde olur. 

Yönlendirme döngüsü örneği: Yönlendirme 1 > yönlendirme 2 > yönlendirme 3 > yönlendirme 2 

Bu döngülerin felaket olmasının birkaç nedeni vardır: 

Kullanıcılarla ilgili olarak, yönlendirme döngüleri, bir URL’de bulunan belirli bir kaynağa tüm erişimi kaldırır ve sonunda tarayıcının “bu sayfada çok fazla yönlendirme var” hatası görüntülemesine neden olur. 

Arama motorları için yönlendirme döngüleri, tarama bütçeniz için önemli bir israf olabilir. Ayrıca botlar için kafa karışıklığı yaratırlar. 

Bu, crawler trap olarak adlandırılan şeye sebep olur ve manuel olarak başka bir yere yönlendirilmedikçe tuzaktan kolayca çıkamazsınız. 

Yönlendirme döngülerini düzeltmek oldukça kolaydır: Tek yapmanız gereken zincirin döngüsüne neden olan yönlendirmeyi kaldırmak ve onu 200 OK çalışan bir URL ile değiştirmek. 

SEO İçin JavaScript Yönlendirmelerini mi Kullanmak İstiyorsunuz? Tekrardan düşünün… 

Yönlendirmeler için JavaScript en iyi yol olmayabilir (neye erişiminiz olduğuna da bağlıdır), o yüzden JavaScript yönlendirmeleri oluştururken kullanırken dikkatli olun. 

Diğer yönlendirme türleri JavaScript yerine tercih edildiğinden, JavaScript yönlendirmeleri başvuracağınız ilk çözüm olmamalıdır. 

Ancak tek seçenek oysa, bu yaptığınız kendi ayağınıza kurşun sıkmaktan farksızdır.