Instagram Pazarlama Teknikleri Nelerdir? 

Markanızın Instagram hesabı var mı? Cevabınız hayırsa duymamış olayım. 

Instagram’ın aylık 2 milyardan fazla kullanıcısı vardır ve bu kullanıcıların %90’ı uygulamada en az bir işletmeyi takip ederler. 

Buna istinaden, Instagram’ın kendisini “markalarla ilişki kurmak için 1 numaralı medya platformu” olarak ilan etmesi çok da şaşırtıcı olmamalı. 

Instagram, kitlenizi büyütmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için önemli bir pazarlama potansiyeline sahip güçlü bir sosyal medya kanalıdır. 

Bu kılavuzda Instagram pazarlamasının nasıl çalıştığını ve neden etkili olduğuna bir göz atıp, ardından yeni takipçiler kazanmanıza ve hızlı bir şekilde satış yapmaya başlamanıza yardımcı olabilecek bir stratejiyle sizlere yol göstereceğiz. 

Instagram Pazarlama İçin Ne Kadar Efektif? 

Sosyal çevrenizle fotoğraf ve video paylaşmaktan daha fazlası olan Instagram’ın görsel formatı, onu herhangi bir e-ticaret stratejisinin vazgeçilmez bir parçası haline getirir. 

İster organik içerik, ister ücretli reklamlar veya hibrit bir strateji kullanıyor olun, Instagram görsel bir varlık oluşturmanın ve tekliflerinizi sergilemenin harika bir yoludur. 

Instagram bir platform olarak Facebook ve Twitter’dan çok daha fazla kullanıcı etkileşimi sağlıyor. 

16 ila 34 yaş arası kullanıcıların %47’sinden fazlası Instagram’da ürün veya hizmet satın aldı. 

Hesap makinesi olmadan bile, milyonlarca insanın yalnızca Instagram’dan bir şeyler satın aldığının farkına varmak zor olmasa gerek. Siz de pastadan bir dilim istemez misiniz? 

Peki bunu nasıl yapacaksınız? 

Öncelikle, Meta’ya ait olan bu platformun nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. 

Instagram Pazarlama İçeriği Türleri 

Kullanabileceğiniz farklı pazarlama içeriği türlerine bakarak başlayalım. 

Tek tek veya birlikte kullanmayı seçebileceğiniz dört ana tür vardır: organik pazarlama, ücretli içerik, influencer pazarlaması ve alışveriş. 

Organik İçerik 

Instagram’da kullanabileceğiniz birkaç farklı organik içerik türü vardır: fotoğraflar veya statik resimler, videolar, hikayeler ve Reels’lar. 

Videolar, hikayeler ve Reels’lar arasındaki fark nedir? 

Evet hepsi video içeriği ama hepsi farklı şekillerde kullanılıyor. 

Videolar profilinizde paylaşılır ve sizi takip eden kullanıcıların akışlarında görünür 

Hikayeler, profilinizde de gösterilen kısa kliplerdir. Takipçilerinizin akışlarında en üstte küçük daireler olarak görünürler. 24 saat sonra kaybolan bu kliplerin süresi 60 saniyeye kadar uzayabilir. 

Reels’lar ise Meta’nın TikTok’a olan cevabıdır. Hem Facebook hem de Instagram’da kullanılan, müzik, metin ve görsel efektlerle kolayca geliştirilebilen 90 saniyeye kadar sürebilen videolardır. 

Ayrıca Instagram Live’ı da unutmamak lazım. Pazarlama amacıyla hedef kitlenizle kişisel olarak bağlantı kurmanıza, personanızı sergilemenize ve takipçilerden gelen soruları yanıtlamanızı sağlar. 

Ücretli İçerik 

İçeriğinizin Instagram kullanıcılarının akışlarında, hikayelerinde veya Keşfette gösterilmesi için ödeme yapabilirsiniz. 

Ücretli içerik normal gönderilere benzer, tek farkı üzerinde bir “sponsorlu” etiketi olur. Normal içerikte olmayan butonlar, linkler, kataloglar gibi özelliklere de sahip olabilir. 

Belirli hedefleriniz için en iyi türü kullanmanıza olanak tanıyan resimler, videolar, Reels’lar, Koleksiyonlar ve Keşfet dahil aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü seçenek vardır. 

Normal gönderileri, belirli bir süre boyunca hedeflenen bir kitleye göstermek için öne çıkarabilir ve kampanyalar oluşturup yürütebilirsiniz. 

Çoğu ücretli dijital reklam gibi, bu ücretli reklamların fiyatlandırması da hedeflemeye, rekabete ve planlamaya göre değişir. 

Influencer Pazarlaması 

Sosyal medya sağolsun başımıza yeni bir ünlü tipi ortaya çıkardı: ünlü olduğu için ünlü olanlar. Başka bir deyişle, influencerlar. 

Binlerce hatta milyonlarca sadık takipçisi olan bu kişiler, ürünlerini veya hizmetlerini özgün bir şekilde pazarlamanın yolunu arayan işletmeler için büyük bir fırsat sunuyor. 

Ücretli gönderiler olarak bilinen influencer pazarlaması, genellikle markanın influencer’a profilinde, gönderilerinde, Hikayesinde veya Reelsında bir özellik karşılığında bir ödeme yapmasıdır. 

Instagram Mağazası 

Instagram, ürün kataloğunuzu profilinize entegre etmenizi sağlayarak, gönderileriniz, Reels’lar vs. aracılığıyla müşterilere doğrudan satış yapmanızı sağlar. 

Mağaza sekmesi, profilinizin üst kısmında, tıklandığında ziyaretçileri platformdaki mağazanıza yönlendirecek olan biyografi bilgilerinin altında bulunabilir. 

Ayrıca, başka bir kullanıcıyı etiketler gibi Shop ürünlerinizi de gönderilerde etiketleyebilirsiniz. 

Instagram Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur 

Bir strateji olmadan bir kitleyi çekmeye çalışmanın anlamsız olduğunu bilmeniz gerekir. 

Instagram pazarlamanızdan en iyi şekilde yararlanmak için iyi düşünülmüş bir plana sahip olmanız gerekir. 

Aşağıdaki adımları kullanarak kendinize bir strateji oluşturabilirsiniz. 

1. Hedeflerinizi Belirleyin 

Bu platformda ne elde etmeyi umuyorsunuz? Markanızın bilinirliğini mi artırmak mı istiyorsunuz? Satış mı yapmak istiyorsunuz? Belki de ürünlerinizi mi sergilemek istersiniz? Veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri göstermek? 

Yanlış cevap yok ve birden fazla hedefiniz olabilir, ancak başarmaya çalıştığınız şey performansınızı nasıl ölçtüğünüzü değiştirecektir. 

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin 

Instagram, demografik hedefler koymanıza izin verir, böylece kimi hedeflemek istediğiniz konusunda çok daha net olabilirsiniz. Kimi hedefleyeceğinize karar verirken yaş, cinsiyet, konum, gelir ve ilgi alanları gibi şeyleri göz önünde bulundurun. 

Kimi hedeflemeniz gerektiğinden tam olarak emin değilseniz, alanınızla ilgili popüler gönderiler ve hashtag’lerle kimin etkileşime girdiğini görün. 

Ardından, demografik bilgileri ve ilgilendikleri şeyler hakkında fikir edinmek için profillerine göz atın. 

3. Rakiplerinize Göz Atın 

Rakipleriniz, Instagram’da neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında en iyi bilgi kaynaklarınızdan biri olabilir. 

Aşağıdakileri içeren kapsamlı bir rekabet analizi gerçekleştirin: 

 • Birincil ve ikincil rakiplerin belirlenmesi. 
 • Takipçileri ve yaptıkları gönderi türleri hakkında bilgi toplamak. 
 • Hangi tür gönderilerin en çok etkileşimi aldığını belirlemek için etkinliklerini analiz etmek. 

4. Bir İçerik Takvimi Oluşturun 

Bu noktada, ne tür bir Instagram içeriği yapmak istediğiniz konusunda sağlam fikirlere sahip olmalısınız. Bir içerik stratejisi geliştirmelisiniz. 

Mümkün olduğunca çok ayrıntı kullanarak içerik takviminizi oluşturun. 

İçeriği yayınlamak istediğiniz tarih ve saati, gönderi türünü (statik görüntüler, Reels, canlı yayın vb.), kullanacağınız hashtag’leri ve onlara eşlik edecek altyazıları da eklemeyi unutmayın. 

Burası ayrıca sektörünüzdeki önemli tatilleri ve etkinlikleri kaydetmek veya satışları veya yeni çıkan ürünleri vurgulamak için iyi bir yerdir. 

5. İçeriğinizi Yapın 

Tamam, hedeflerinizi belirlediniz, hedef kitlenizi belirlediniz, rakiplerinizin Instagram stratejisini incelediniz ve kapsamlı bir içerik stratejisi oluşturdunuz. 

Yayınlamaya başlamadan önce yapmanız gereken tek bir şey kaldı: içeriği oluşturmak. 

Instagram’da veya herhangi bir sosyal medya sitesinde yayınladığınız her şeyin işinizin bir yansıması olduğunu unutmayın. Bu nedenle, markanızın personasıyla tamamen uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. 

Renk şemalarını, kullandığınız dilin türünü ve hedef kitlenizin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. 

Her gönderinin ulaşmaya çalıştığı bir hedefi olduğundan emin olun ve mümkün olan yerlerde harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) ekleyin. 
 

Instagram Gönderi Türleri 

Nasıl gönderiler yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz? 

Instagram’ın güzelliği de istediğiniz kadar yaratıcı olmanıza izin vermesidir. 

Size ilham vermek için, işletmeler tarafından yayınlanan daha yaygın şeylerden bazıları şunlardır: 

 • Ürün ve hizmetlere ait resim ve videolar. 
 • Marka alaka düzeyi oluşturmaya yardımcı olmak için trend olan konular (newsjacking olarak da bilinir). 
 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik (yeniden gönderiler, incelemeler vb.). 
 • Halkın normalde görmeyeceği şeyleri paylaşan kamera arkası çekimleri. 
 • Marka itibarını ve etkileşimini artırmak için ilham verici gönderiler. 
 • Eğitimsel bilgiler (tarifler, nasıl yapılır vb.). 
 • Heyecan, paylaşım ve veri oluşturmak için yarışmalar. 

Daha Fazla İpucu 

Umarız artık en azından markanızı tanıtmak için Instagram pazarlamasını nasıl kullanabileceğinize dair temel bir anlayışa sahipsinizdir. 

İnanılmaz bir esneklik sunan bu sosyal medya platformu, kendi özel durumunuz için neyin işe yaradığını bulmanız için yeni yaklaşımlar ve fikirler denemenizi sağlar. 

Bununla birlikte, etkinizi en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı en iyi adımlar şunlardır: 

 • Profilinizi optimize edin – Profil resminiz için harika bir resim bulun, biyografinizi yazmak için biraz zaman ayırın ve bir CTA eklediğinizden emin olun. 
 • Görsel hikayeler anlatın – İnsanlar tek bir gönderide bile bir anlatımı sever. İçeriğinizin büyüleyici olduğundan ve markanızın hikayesini anlattığından emin olun. 
 • Kitleniz aktifken yayınlayın – Bu biraz deneme gerektirebilir, ancak biraz uğraşla gönderi yayınlamak için en uygun zamanı bulursunuz. 
 • Doğru hashtag’leri kullanın – Gönderileriniz, onları daha keşfedilebilir kılmak için her zaman ilgili hashtag’leri içermelidir. Mümkün olduğunda genel hashtag’ler yerine daha özgün hashtag’ler kullanın. 
 • Takipçilerinizle etkileşim kurun – Yorum beğenilerinde cimri olmayın ve takipçilerinize yanıt vermek için fırsatlar arayın. 
 • Programınıza bağlı kalın – Diğer tüm pazarlama kampanyalarında olduğu gibi, Instagram kampanyanızın da tutarlı bir akışı olmalıdır. Anlık gönderiler eğlenceli olabilir, ancak stratejinizde istisna olmalıdırlar. 

Instagram’ın Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın 

Instagram, hedef kitlenizle yakınlık kurmak, müşterilerinizi markanız hakkında bilgilendirmek ve hedef kitlenizi genişletmek için harika bir platformdur. 

Ve net veriler sağladığından, neyin işe yarayıp yaramadığına dair daha sağlam bir fikir edinebilirsiniz. 

Özellikle Instagram stratejileri geliştirirken bir şirket için işe yarayan bir şeyin başka bir şirket için işe yarayacağı garanti edilemez.  

Aslında işin güzelliği de budur. Denemekten korkmayın.