Instagram, İçerik Üreticilerin Gelir Kazanması İçin Yeni Yollar Sunuyor

Meta, içerik oluşturucuların doğrudan Instagram kitlelerinden gelir elde etmeleri için yeni yollar sunuyor.

Abonelikler tüm uygun ABD içerik oluşturucularını kapsayacak şekilde genişliyor ve Instagram, dijital koleksiyon öğeleri yapmak ve satmak için bir araç sunuyor.

İşte Instagram’ın yeni para kazanma özellikleri hakkında daha fazla bilgi:

Instagram Abonelikleri

Ocak ayında sınırlı bir test grubuyla başlatılan Instagram abonelikleri, artık tüm uygun ABD içerik oluşturucuları tarafından kullanılabiliyor.

Abonelikler, içerik oluşturucuların, takipçilerinden yinelenen bir aylık ödeme karşılığında özel içerik sunmalarına olanak tanır.

Bu, Instagram’da öngörülebilir bir gelir elde etmek için en iyi seçenek olabilir.

Abonelik özelliği etkinleştirildiğinde, yalnızca abonelere yönelik gönderiler yayınlamaya başlayabilirsiniz:

  • Canlı yayınlar
  • Hikayeler
  • Rozetler
  • Gönderiler
  • Makaralar
  • Grup sohbetleri
  • Yayın kanalları

Özel bir çıkartmayla Instagram hikayelerinizde aboneliklerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Kullanıcılar çıkartmaya dokunduklarında abonelik sayfasına yönlendirilirler.

Özel içeriğe ek olarak, aboneler ayrıca gönderilere yorum yaparken adlarının yanında özel bir rozet alırlar.

Instagram Hediyeleri

Instagram içerik üreticileri artık neredeyse TikTok’daki özellikle aynı olan “gifts” özelliğiyle Reels’ten para kazanabilirler.

Kullanıcılar, en sevdikleri Reel videoalara olan sevgilerini göstermenin bir yolu olarak içerik üreticilere dijital hediyeler gönderebilirler.

Hediyeler, gerçek parayla satın alınan ‘stars’ ile ödenir.

Bir içerik üretici hediye aldığında, kullanıcının hediyeyi göndermek için harcadığı miktarın bir kısmını kazanır.

Hediyeler şu anda sınırlı sayıda içerik üreticiyle test ediliyor. Instagram, içerik oluşturucular için gelir paylaşımı hakkında detay vermedi.

Instagram Dijital Koleksiyon Öğeleri (NFT’ler)

Instagram, içerik üreticilerin kendi NFT’lerini üretmesi ve bunları kendi kitlelerine satmaları için yeni bir yol başlatıyor.

İçerik üreticiler, uçtan uca bir araç seti kullanarak dijital koleksiyon ürünleri oluşturabilir ve bunları Instagram profillerinde satışa sunabilir.

Instagram, bu özelliği küçük bir ABD içerik üretici grubuyla test ediyor ve yakında daha fazla ülkede de kullanılmaya başlanabilir.

Ek olarak Instagram, içerik üreticilerin sergileyebileceği NFT türlerini genişletiyor. Solana blockchain ve Phantom wallet için destek ekleyip videoları da içerecek şekilde genişletiyor.