Dijital medya pazarı 4 yıl içinde nerede olacak?

Dijital medya pazarındaki son rakamlar da 4 yıl içinde dünyadaki en büyük medya pazarlarının gelirini artırmayı sürdüreceğini gösteriyor.

İstatistik portalı Statista’nın son verilerine göre, ABD’nin dijital medya pazarındaki liderliği sürüyor. Ancak pazarın büyüme hızı, diğer ülkelere kıyasla yavaşlıyor.

ABD’deki gelir artışının önümüzdeki 4 yıl içinde yaklaşık yüzde 9 olacağı ve 2023’te ABD’nin gelirinin 50 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Buna karşılık, Çin’in dijital medya pazarındaki gelirinin yüzde 15 artması bekleniyor. 4 yıl içinde ülkede dijital medyadan elde edilen gelirin yaklaşık 33 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

Fransa, İtalya, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin gelirleri, dijital medyadaki ilk 3 üreticininkinden daha küçük olsa da, bu pazarlar için büyüme beklentileri hala olumlu.

Fransa’daki büyüme yüzde 23 olarak belirlendi. İngiltere, Almanya ve İtalya’da yaklaşık yüzde 15 artış tahmin ediliyor. Tüm bu ülkelerde, dijital medya pazarlarının 10 milyar doların altında kalması bekleniyor.

Bu noktada, dijital medya pazarındaki genel rakamlara da bakmakta fayda var. Pazarın geliri bu yıl dünya genelinde, 151 milyar 966 milyon dolar tutarında.

Pazarın en büyük kesimi, 2019’da 83 milyar 169 milyon dolar pazar hacmine sahip video oyunları. Video oyunları segmentinde, kullanıcı sayısının 2023 yılına kadar 1 milyar 994,4 milyon olması bekleniyor.

Küresel karşılaştırmaya göre, gelirin çoğu ABD’de üretiliyor. Bu yıl için rakam 46 milyar 591 milyon dolar.

Tabii mobil cihaz sayısı, internet erişimi ve bağlantı hızlarının artması da dijital medyada istikrarlı bir büyümeye yol açıyor. Asya pazarında da büyük bir talep söz konusu. Dijital yayıncılık endüstrisine gelince… Gittikçe daha fazla kişinin “çevrimiçi” olması, bu sektörün de son teknolojilere ayak uydurması ve haliyle büyümesini beraberinde getirdi. Dijital yayıncılık gelirleri geçen yıl ABD’de yaklaşık 18 milyar dolara yükseldi. Kullanıcı başına ortalama gelir, ABD’deki dijital yayıncılık için kişi başına 79 dolara yaklaştı ve artış da devam ediyor.