2022’de Sosyal Medyadaki 5 Değişim 

Sosyal medya ve trendleri her geçen gün bir bukalemunun renk değiştirdiği gibi değişiyorlar. Bu kadar hızlı değişip gelişen bir sektörde çalışmak zor olabilir… Neyin popüler olup olmadığını ve yeni sosyal medya trendlerini stratejinize nasıl uyduracağınızı merak ediyorsanız kesinlikle yalnız değilsiniz. Bu yazıda bunları konuşacağız. 

1) BeReal, Yeni Instagram oldu 

BeReal, adı gibi (gerçek ol) gerçek anlık fotoğrafların paylaşıldığı bir platformdur. Fotoğralarınızı sadece ekleştiğiniz arkadaşlarınız görebilir. Fotoğraflarde herhangi bir oynama yapılamıyor bu yüzden o kişinin anlık halini görüyoruz. Her gün rastgale bir bildirim üzerine herkesin 2 dakika içinde bir BeReal çekmesi gerekir. İki dakikalık zamanın dışında çekilen fotoğraflarda kaç dakika geç çekildiği belirtilir. 

BeReal’ı çekerken bir selfie be bir de arka kameradan resim çekilir. 

BeReal Ekran Görüntüsü

BeReal 2019’un sonlarında çıkmış olmasına rağmen 2022’de bir patlama yaşadı.. Aralık 2022 itibariyle, App Store’daki en iyi 7.sosyal ağ uygulamasıdır ve yaklaşık 29 milyon kez indirilmiştir. 

BeReal, sosyal medyanın ilk günlerinini bize tekrardan yaşatmakta. Instagram’ın reklamların, reels’ların ve shoplanmış fotoğrafların olmadığı o eski zamanlar gibi. Kullanıcılar çoğunlukla arkadaşlarına neler yaptıklarını göstermek için anlık fotoğraflar yayınlarlar.  

Arkadaş ekleme kapasitesi 500 arkadaşla sınırlıdır. Markanızın herhangi bir pazarlama stratejisi burada sökmez. 

Buna rağmen BeReal’in popülaritesi elf Cosmetics, Chipotle ve Pacsun gibi markaların dikkatini çekti. 

TikTok ve Instagram, çift kamera özelliğinin klonlarını yayınladılar ancak henüz onları kullanan kimseyi görmedim(kullanmayın da). 

Z kuşağının sosyal medyadan olan beklentisini BeReal karşılıyor: Filtrelenmemiş, anlık, sizden hiçbir şey satın almanızı istemeyen veya hayatınız hakkında kötü hissetmenize neden olmayan reklamsız bir içerik. 

2) Tiktok Tüm Sosyal Medyayı Ele Geçirdi 

Uzun süredir yenilikçiliğiyle tanınan TikTok ( Meta’s Reels ve YouTube Shorts’un ilham kaynağı), bu yıl doğrudan diğer sosyal medya kanallarından ilham alan en az 7 özellik yayınladı: 

 • Eylül 2022: TikTok Now (BeReal klonu) 
 • Ekim 2022: Fotoğraf Modu (Carousels klonu) 
 • Temmuz 2022: TikTok Stories (IG Stories klonu)  
 • Mart 2022: Arama Ağı Reklamları (Google Arama Ağı reklamları klonu; beta testi) 
 • Ekim 2022: TikTok Music (Spotify rakibi) 
 • Şubat 2022: 10 dakikalık videolar (YouTube rakibi) 

Bu yeni özelliklerin yanı sıra Linktree , Shopify ve WooCommerce ile ortaklık ve bir podcast uygulaması hakkındaki spekülasyonlar, TikTok’un bir ” süper uygulama” olma arayışında olduğunu gösteriyor. 

Süper uygulama, sosyal medyayı, mesajlaşmayı, hizmetleri, ödemeleri ve temelde normalde internette yapacağınız her şeyi içeren hepsi bir arada olan uygulamadır. 

TikTok dijital olmayan dünyada da hamleler yapıyor. Çinli şirketin, e-ticaret işinde Amazon’u ele geçirmek amacıyla Seattle ve Los Angeles’ta ikmal merkezleri inşa ettiğine dair söylentiler var. 

TikTok, kullanıcı tabanını büyütmeye devam ederken (2022’nin 3. çeyreği itibariyle 1.023 milyar aktif kullanıcı), aynı zamanda harcanan zaman ve genel olumlu duygu açısından sürekli olarak 1 numaralı uygulamadır. 

 • Kullanıcılar TikTok’ta günde ortalama 95 dakika harcıyorlar. (#1) 
 • Kullanıcılar TikTok’ta ayda ortalama 23,6 saat harcıyorlar. 
 • İnternet kullanıcılarının %78,6’sı TikTok’u komik veya eğlenceli içerikleri aramak için kullanıyorlar. 

Ayrıca Google Trends’e göre, işletmelerin platforma ilgisinin iyi bir göstergesi olan TikTok Ads’e olan ilgi 2020’den bu yana %1.125 arttı. 

Tüm bu ilginin iyi bir nedeni var. TikTok reklam geliri o kadar hızlı artıyor ki, 2024’e kadar YouTube’un reklam gelirine yetişeceği konuşuluyor. Google ve Meta hâlâ dijital reklam alanında açık ara en büyük şirketler olsa da, uluslararası sermayeli bir sosyal medya şirketi için bu şaka değil. 

İşletmeniz henüz bir TikTok hesabı yoksa, şimdi açmanızın tam sırası. 

3) Clubhouse Tüm Popülerliğini Kaybetti 

Ara sıra içerik oluşturma ve tüketme şeklimizi değiştiren yeni bir sosyal medya uygulaması ortaya çıkmakta. Snapchat bunu kaybolan içerikle yaptı, ardından TikTok bunu kısa videolarla yaptı. 2020’de de Clubhouse bunu sesle yaptı. Corona ve dışarı çıkma yasaklarının olduğu zamanlarda kısa sürede popülerleşen bir uygulama olup “geleceğin sosyal medyası” olarak nam salmış Clubhouse, şimdi yeni bir taklit edildiği diğer ses tabanlı sosyal platformlara karşı rekabet ediyor.  

Clubhouse, insanlara sosyal medyada ses tabanlı içerik paylaşmanın uygun bir yolu olduğunu gösterdi ve ardından daha büyük ağlar da bunun taklitlerini yapmaya başladı. Twitter Spaces şu anda Clubhouse’a göre daha çok revaçta.  

Twitter Spaces diğer rakiplerden daha başarılı oldu çünkü zaten kullandıkları bir uygulamada bunu sahip oldukları bir kitleyle yaptılar. Sosyal medyada şimdi yepyeni bir uygulama ve pahalı bir medya formatıyla sıfırdan bir kitle oluşturmak çok büyük bir zorluk. 2021’in başlarındaki ilk başarısından bu yana Clubhouse’un indirilme oranları büyük ölçüde azaldı. 

 Bazı üst düzey  Clubhouse yöneticileri de şirketten ayrılıyor. 

Sosyal medyada sesin içerik olması hala deneysel bir alandır ve net bir kazananı yoktur. Karantina zamanlarımda bana kattığın her şey için çok teşekkür ederim Clubhouse. 

4) LinkedIn Bir İş Platformundan Daha Fazlası Olmaya Başladı 

Son zamanlarda LinkedIn akışınızın giderek daha fazla kişisel gönderiyle dolduğunu fark ettiniz mi? 

Açıkçası ben de normalde Facebook’da görmeyi beklediğim şeyleri LinkedIn’de görünce şaşırmaya başladım. 

Motivasyonel sözler, şakalar, siyaset, hatta çocuklarının resimlerine kadar paylaşan LinkedIn üyeleri… Sanki biraz daha amacının dışında kullanılmaya başlandı. 

LinkedIn algoritması daha kişisel gönderileri tercih edecek şekilde değişti mi? Yoksa pandemi, özel ve profesyonel yaşamlarımız arasındaki sınırları sildi mi? 

Normalde bu tür içerikleri yayınlayacağımız Facebook’a olan güven tüm zamanların en düşük seviyesindeyken LinkedIn’e olan güven ve etkileşim oranları yüksek olabilir mi?  

2021’de , Twitter’a benzer şekilde, bağlantısız LinkedIn gönderilerinin, bağlantısı olan gönderilerden daha iyi performans gösterdiğini fark ettiği anlaşıldı. Uzunkişisel hikayeler, fotoğraflar ve diğer web sitelerindeki içeriğe bağlantıların bir karışımını içeren çoğu viral gönderiyle 2022’de durum hala böyle görünüyor. 

Sebep ne olursa olsun, bu belirgin şekilde daha az “profesyonel” trend yakın zamanda bitecekmiş gibi durmuyor. 

 • LinkedIn, “içerik paylaşmak, sohbetler başlatmak ve topluluk oluşturmak” için 100 içerik yaratıcıya toplamda 15.000 doları ödeyerek İçerik Oluşturucu Fonu’na 25 milyon Doları yatırım yaptı.  
 • Ayrıca LinkedIn Audio Events (bir Clubhouse klonu) ve bir podcast ağı başlattı . 
 • Her ikisi de orijinal olarak Facebook ve Instagram’da bulunan carousel ve tepki düğmelerini yayınladı. 

5) Instagram’da Artık Fotoğraflar Değil Reels’lar Önemli 

Instagram fotoğraflardan çok videoları tercih ediyor. Artık tüm Instagram reelsları, öneri algoritması tarafından büyük ölçüde önceliklendiriliyor. Pazarlamacılar için bu, Instagram’Da Reels yayınlamanın, platformda yeni gözbebeklerinin önüne geçmenin en iyi yolu olduğu anlamına gelir. 

Neden 

 • Instagram’ın günlük 1,5 milyar aktif kullanıcısı var (ve aylık 2+ milyar) 
 • Reels, Temmuz ve Ekim 2022 arasında 220 milyon kullanıcı tarafından büyüdü . 
 • Instagram kullanıcılarının %62’si Instagram’ı marka ve ürün araştırmak için kullandığını söylüyor (Facebook %55 ile 2. sırada yer alıyor) 
 • 16 ila 24 yaş arasındakiler arasında tercih edilen uygulama (evet, hala TikTok’u geride bırakıyor). 
 • Reklam platformu ve uygulama içi alışveriş araçları yıllardır piyasada, yani yatırım getirisi için kumar oynamıyorsunuz 

Google Trendler, Adam Mosseri’nin Instagram’daki tüm videoların Reels olacağını duyurmasının ardından (Temmuz 2022’de) Reels’e olan ilginin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını gösteriyor.  

Dolayısıya Instagram’da paylaşılan bir fotoğrafın değeriyle bir reels videosunun önemi kesinlikle aynı değildir.